Strona głównaLudzieGeorge W. Bush - prezydent z pokolenia "baby boomers"

George W. Bush - prezydent z pokolenia "baby boomers"

6 lipca 2006 roku George W. Bush obchodził 60-te urodziny. Prezydentem Stanów Zjednoczonych został w 2001 roku, ale prezydentura ta trwa do dziś, gdyż ponownie go wybrano na ów urząd. Już sam ten fakt świadczy o tym, iż jest to niebagatelna postać, choć należy jednocześnie zaznaczyć, że dość kontrowersyjna i mająca licznych przeciwników. Okrągłe urodziny są często asumptem do refleksji i podsumowań, tak też z tej okazji warto przyjrzeć się biografii prezydenta Georga W. Busha.
George W. Bush urodził się 1946 r. w New Haven w stanie Connecticut, a dzieciństwo spędził w Teksasie. W 1968 roku skończył studia licencjackie na Uniwersytecie Yale. W 1975 roku ukończył Harvard Business School z tytułem Master of Business Administration. Obecny prezydent USA legitymuje się ciekawym spectrum działalności zawodowej: pracował w sektorze energetycznym, brał udział w kampanii prezydenckiej swojego ojca, pełnił funkcję menadżera drużyny Teksas Rangers, której był współwłaścicielem, następnie wybrano go przez dwie kolejne kadencje na gubernatora Teksasu.

20. stycznia 2001 r. Georg W. Bush został prezydentem Stanów zjednoczonych, wygrał także kolejne wybory- w 2004 r. i będzie sprawował ten urząd do 2009 r.
43 amerykański prezydent wywodzi się z prawicowego skrzydła Partii Republikańskiej, ma poglądy skłaniające się ku konserwatyzmowi zarówno w gospodarce, jak i polityce zagranicznej i społecznej. Po atakach z 11. września Bush wypowiedział wojnę terroryzmowi, cieszył się wówczas wysokim poparciem społecznym, jednak decyzja o wojnie z Irakiem przysporzyła mu wielu wrogów, a ponieważ konflikt przedłuża się, jego notowania wciąż spadają.

Prywatnie Georg Bush jest mężem Laury Welch Bush i ojcem dwóch córek. Należy do kościoła metodystycznego, jest osobą głęboko wierzącą, niejednokrotnie podkreślał, że to właśnie wiara pomogła mu zwyciężyć chorobę alkoholową, z którą dość długo się zmagał.

Prezydent Bush jest kontrowersyjną osobistością. W chwilach narodowej tragedii, w czasie największego zagrożenia terroryzmem, okazał się – jak uznała duża część społeczeństwa amerykańskiego- prawdziwym mężem stanu, stojącym w jednym szeregu z ratownikami bohaterem, zatroskanym obywatelem i jednocześnie żądnym zemsty przywódcą. Taka postawa przysporzyła Bushowi licznych zwolenników. Interwencja w Iraku jednak podzieliła obywateli Stanów Zjednoczonych, Bush zaczął tracić poparcie. Główny pretekst do wojny okazał się chybionym, nie znaleziono na terenie Iraku broni masowego rażenia. Konflikt przedłuża się, a w konsekwencji kolejni żołnierze amerykańscy tracą życie zostawiając swe rodziny w rozpaczy. Stąd część społeczeństwa wycofała mandat zaufania do prezydenta, obecnie popiera go tylko 30 procent Amerykanów. Nie bez znaczenia jest tu styl bycia prezydenta i stosunkowo często zdarzające się mu gafy, popularyzowane później w mediach pod nazwą "buszyzmów".

George W. Bush jest 43. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Można nie zgadzać się z jego poglądami, nie aprobować jego działań, nie można jednak zarzucić mu opieszałości czy nieumiejętności w reprezentowaniu narodu amerykańskiego. Zdrowie i kondycja fizyczna pozwalają mu na radzenie sobie z codziennymi obowiązkami głowy tak wielkiego mocarstwa. Najbardziej wpływowy polityk świata codziennie ćwiczy, prowadzi aktywny również pod względem fizyczny tryb życia. W wieku lat 60 trudno o nim powiedzieć "emeryt" - podobnie jak wielu innych jego rówieśników z pokolenia wyżu demograficznego - nie traktuje swojego wieku jak wzrastającego z każdym rokiem obciążenia i zamierza aktywnie przeżyć jeszcze wiele lat. Sądząc po ojcu obecnego prezydenta, byłym prezydnecie Georgu Bushu, który w wieku 82 lat nadal pozostaje w dobrym zdrowiu i aktywnie uczestniczy w życiu kraju, Bush junior ma duże szanse by po zakończeniu 9 stycznia 2009 roku roku swojego urzędowania, jeszcze długo odgrywać znaczącą rolę w Ameryce i na świecie.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy