Strona głównaLudziePokojowy Nobel 2018 za walkę z przemocą seksualną podczas wojny. Denis Mukwege i Nadia Murad

Pokojowy Nobel 2018 za walkę z przemocą seksualną podczas wojny. Denis Mukwege i Nadia Murad

Jak ogłosił Komitet Noblowski, tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla została przyznana Denisowi Mukwege i Nadii Murad za ich wysiłki na rzecz położenia kresu przemocy przemocy seksualnej stnanowiacej broń podczas konfliktów zbrojnych. Oboje nagrodzeni spowodowali zwrócenie uwagi na ten problem i przyczynili się do zwalczania takich zbrodni wojennych. Denis Mukwege poświęcił całe życie na obronę ofiar. Nadia Murad jest świadkiem, który opowiada o przmocy seksualnej doświadczonej przez siebie i innych. Każde z nich na swój własny sposób pomogło lepiej uwidocznić przemoc seksualną, do której dochodzi podczas wojny, aby sprawcy mogli zostać pociągnięci do odpowiedzialności za swoje czyny.
Pokojowy Nobel 2018  za walkę z przemocą seksualną podczas wojny. Denis Mukwege i Nadia Murad [fot. Nobel Prize]
Denis Mukwege jest lekarzem, który dużą część swojego zawodowego życia poświęcił na pomoc ofiarom przemocy seksualnej w Demokratycznej Republice Konga. Od czasu założenia szpitala Panzi w Bukavu w 1999 roku, dr Mukwege wraz ze swoim personelem leczył tysiące pacjentów, którzy padli ofiarą takich przestępstw. Większości tych ataków dokonano podczas długotrwałej wojny domowej, w której życie straciło ponad sześć milionów Kongijczyków.

Dr Mukwege stał się symbolem walki o zakończenie przemocy seksualnej podczas konfliktów zbrojnych. Jego podstawową zasadą jest to, że „sprawiedliwość jest w interesie każdego człowieka". Mężczyźni, kobiety, oficerowie i szergowi żołnierze, jak również władze lokalne, krajowe oraz międzynarodowe - wszyscy ponoszą odpowiedzialność za zgłaszanie i zwalczanie tego rodzaju zbrodni wojennych. Nie można przecenić gorliwych wysiłków dr. Mukwege - wielokrotnie potępiał bezkarność masowe gwałty i krytykował kongijski rząd i włądze innych krajów za to, że nie podjęły dostatecznych kroków dla powstrzymania seksualnej wobec kobiet, która to przemoc stała się strategią i bronią wojenną.

Nadia Murad jest ofiarą zbrodni wojennych. Odrzuciła niepisane zasady, zgodnie z którymi kobiety powinny milczeć wobec przemocy i wstydzić się tego, że zostały skrzywdzone. Wykazała się niezwykłą odwagą w dawaniu świadectwa własnych cierpień i mówieniu w imieniu innych.

Nadia Murad należy do mniejszości jazydzkiej w północnym Iraku Wraz z rodziną mieszkała we wiosce Kocho. W sierpniu 2014 r. tzw. Pastwo Islamskie (IS) rozpoczęło brutalne, powtarzające się ataki na miejscowości w okręgu Sinjar, co miało na celu zgładzenie ludności jazydów. W rodzinnej miejscowości Nadii Murad zamordowano kilkaset osób. Młodsze kobiety, w tym niepełnoletnie dziewczynki, zostały uprowadzone i przetrzymywane jako niewolnice seksualne. Podczas pobytu w niewoli Murad była gwałcona i molestowana. Jej napastnicy grozili jej śmiercią, jeśli nie nawróci się na islam.

Murad była jedną z ponad 3 tysiący dziewcząt i kobiet, które padły ofiarą gwałtu i innych nadużyć ze strony ISIS. Ataki te były wielkrotne i stanowiły część strategii militarnej. Miały być elementem walki z jazydami i innymi mniejszościami religijnymi.

Po trzech miesiącach takiego koszmaru, Nadia Murad zdołała uciec i postanowiła otwarcie opowidzieć o swoich cierpieniach. W 2016 roku, kiedy miała 23 lata, została mianowana pierwszym Ambasadorem Dobrej Woli ONZ ds. Godności Osób, Które Przeżyły Handel Ludźmi (UN's Goodwill Ambassador for the Dignity of Survivors of Human Trafficking).

W tym roku mija dekada, od kiedy Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję 1820 (2008), zgodnie z którą stosowanie przemocy seksualnej jako broni podczas wojny i konfliktów zbrojnych jest zbrodnią wojenną i stanowi zagrożenie dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Zostało to również ujęte w Rzymskim Statucie Międzynarodowego Trybunału Karnego w 1998 roku. Zgodnie ze Statutem, przemoc seksualna podczas wojny i konfliktów zbrojnych jest poważnym naruszeniem prawa międzynarodowego. Świat stanie się miejscem bardziej pokojowym, jedynie wówczas, gdy prawa i bezpieczeństwo kobiet będą uznawane i chornione podczas wojny.

Tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla dokładnie spełnia kryteria jej przyznania zawarte w testamencie Alfreda Nobla. Denis Mukwege i Nadia Murad narażają swoje bezpieczeństwo, odważnie zwalczając zbrodnie wojenne i szukając sprawiedliwości dla ofiar.

Źródło:

(International Campaign to Abolish Nuclear Weapons, ICAN)

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy