Strona głównaLudziePremier Donald Tusk - człowiek grupy 50plus?

Premier Donald Tusk - człowiek grupy 50plus?

O tym, że ludzie dojrzali stanowią ważną grupę naszego społeczeństwa, Donald Tusk przekonywał już w orędziu. Mówił wówczas, że jednym z zadań jego rządu ma być realizacja programu solidarności pokoleń. Wspomniany plan miał zapewnić godne warunki Polakom po pięćdziesiątym roku życia. Dziś sam jest po pięćdziesiątce i - jakkolwiek wyborcy ocenią urzeczywistnianie wspomnianego projektu - należy do tych, którzy intensywniej myślą o jesieni życia. Oto premier Donald Tusk - czy w istocie jest człowiekiem z grupy 50plus?
Donald Tusk urodził się 22 kwietnia 1957 roku w Gdańsku. W 1980 skończył studia historyczne na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Gdańskiego. Wcześnie zainteresował się polityką, zaangażował się w działalność opozycyjną wobec komunistycznej władzy. Juz jako student zaczął współpracować z Bogdanem Borusewiczem i Wolnymi Związkami Zawodowymi Wybrzeża, powoływał do życia grupy samokształceniowe, współuczestniczył w kolportacji nielegalnej prasy. Współzakładał Niezależne Zrzeszenie Studentów Polskich (późniejszy NZS), był jednym z pierwszych liderów tej organizacji. Działalność polityczna stała się jednym z jego głównych zajęć.

Choć dziś cieszy się sławą i wpływami, los nie zawsze go rozpieszczał. Ojciec obecnego premiera zmarł, kiedy Donald Tusk był w podstawówce. Niepełna rodzina wiązała się z dziurą w domowym budżecie, więc jako młody chłopak nie szukał kieszonkowego u mamy, ale znalazł pracę. Imał się różnych rzeczy, pracował przy remoncie statków, w czasie stanu wojennego sprzedawał bułeczki w przejściu podziemnym, parał się także pracą na wysokościach w spółdzielni "Świetlik".

Po działalności w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów Polskich, wszedł w struktury „Solidarności" w Wydawnictwie Morskim (dokładniej: został jego szefem), pracował także jako dziennikarz wydawanego przez związek tygodnika „Samorządność". Kiedy zmienił się ustrój, współzakładał Kongres Liberalno-Demokratyczney, w 1991 został przewodniczącym KLD i dostał się do Sejmu. W kolejnych wyborach, najwyraźniej w związku z zawirowaniami po upadku rządu Jana Olszewskiego, partia Tuska nie przekroczyła 5% progu. Po zjednoczeniu KLD i Unii Demokratycznej został wiceprzewodniczącym nowej partii, tj. Unii Wolności. W 1997 roku został senatorem. Odszedł z partii w 2001 roku, a 24 stycznia tego samego roku wraz z Andrzejem Olechowskim i Maciejem Płażyńskim założył Platformę Obywatelską.

Popularność Platformy rosła. Jakkolwiek w wyborach prezydenckich Donald Tusk poniósł porażkę, w 2007 roku Platforma Obywatelska zdobyła większość w Sejmie oraz Senacie i wraz z Polskim Stronnictwem Ludowym utworzyła koalicyjny rząd. Prezesem Rady Ministrów został Donald Tusk.

Tusk to jednak nie tylko polityk, ale również dziennikarz, historyk, pisarz. Zasiada w kolegiach kilku czasopism, napisał kilka książek historycznych na temat dziejów Gdańska. Jest mężem Małgorzaty Tusk i ojcem dwojga dzieci dorosłych już dzieci: Michała (urodzonego w 1982 roku) oraz Katarzyny (urodzonej w 1987 roku). Jak sam często podkreśla, rodzina jest dla niego najważniejsza, żona i dzieci to najwięksi przyjaciele. Z nimi konsultował decyzję o kandydowaniu na najwyższe stanowiska w państwie.

Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy polityki Donalda Tuska, nie zaprzeczą, że zrobił błyskotliwą karierę. Wynik ostatnich wyborów parlamentarnych dowiódł, iż zaskarbił sobie zaufanie wielu Polaków. Owa wiara jednak zapewne zrodziła się między innymi z nadziei na realizację programu przywracania do pracy osób po pięćdziesiątym roku życia i obietnicy utworzenia rezerwy emerytalnej, która zagwarantuje „godziwe emerytury". Aby jednak seniorzy rzeczywiście uznali, że Donald Tusk jest jednym z nich, muszą realnie odczuć efekty wspomnianych zapowiedzi. Weryfikacja, jak zwykle, nastąpi w kolejnych wyborach.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy