Strona głównaLudzieRichard Gere - seksowny filantrop

Richard Gere - seksowny filantrop

Z jednej strony nieodparty uwodziciel, z drugiej zaś zagorzały zwolennik wolności Tybetu i człowiek o wielkim sercu, pragnący uleczyć świat. Hollywoodzka twarz 57-letniego dzisiaj Richarda Gere’a to 15 milionów dolarów za rolę i doskonale wykreowana postać, zaś bardziej prywatne oblicze tego aktora to chęć bycia człowiekiem przez duże „c”.
Richard Tiffany Gere urodził się 31 sierpnia 1949 roku w Filadelfii. Artystyczną działalność rozpoczął bardzo młodo od gry instrumentach i komponowania muzyki do szkolnych przedstawień. Po odejściu z collegu grywał w musicalach i wiele podróżował. Szczególnym dla niego miejscem był Tybet, w którym rozmawiał z mnichami i poznawał tamtejszą religię. Jak sam podkreśla - „Kiedy tam jestem, jestem szczęśliwy. Tybetańczycy promieniują. Dosłownie emitują światło. Jego świętość Dalai Lama wytwarza wielkie pokłady miłości i współczucia dla wszystkich ludzi.”

Jako buddysta, Gere zapragnął również dokonać czegoś wielkiego. „Parę lat temu stwierdziłem – spójrz, mam za sobą tyle lat może warto w końcu dokonać czegoś wartościowego.” Ten wewnętrzny głos obudził w aktorze poczucie odpowiedzialności za cierpienie świata. Brzmi to dość bajkowo, ale wbrew pozorom to nie jest kolejny film. Druga twarz aktora to właśnie fundacje i działalność charytatywna. W 1991 roku założył „The Gere Foundation”, organizacje non-profit zajmującą się międzynarodowymi sprawami humanitarnymi, a szczególnie tymi dotyczącymi Tybetu. Podczas kryzysu w Kosowie w 1999 roku odwiedził tamtejszych uciekinierów w Macedonii. Jest założycielem „Tibet House”, organizacji, której celem jest działalność na rzecz ochrony kultury Tybetu. Angażuje się również w działalność "Survival International", która pomaga wszelkim ginącym grupom etnicznym i plemionom niemal na całym świecie w walce o ich terytorium, prawo do życia i wolności wyboru. Richard Gere to bez wątpienia filantrop, co udowadnia swoją międzynarodową działalnością na rzecz ludzkości. Jak podkreśla –„Jeśli ludzie stracą ziemię, nie będą mieli nic. Jeśli stracisz ziemię, stracisz własną kulturę, stracisz siebie samego.”

Richard Gere to jednak w opinii miłośników kina przede wszystkim znany i przez wielu lubiany aktor. Dla wielu osób zawsze będzie bogatym playboyem z „Pretty Woman” lub amerykańskim żigolakiem z filmu pod tym samym tytułem. Uwodzicielskie spojrzenie i nieodparty urok sprawiają, że żadna kobieta nie zdoła mu się oprzeć. Na ekranie aż kilkukrotnie udało mu się skusić Julie Roberts - we wspomnianym wcześniej „Pretty Woman” oraz „Uciekającej pannie młodej”. W życiu prywatnym pierwszą wybranką serca była modelka Cindy Crawford, drugą zaś jego obecna żona Carey Lowell.

Nieodgadniony i niezwykle przystojny, dla wielu kobiet na świecie symbol seksu. W 1991 roku znalazł się na liście 50 najpiękniejszych ludzi świata magazynu „People”, zaś w 1999 roku ten sam magazyn przyznał mu tytuł najseksowniejszego mężczyzny. Jednak nie tylko urodę doceniano. Walory aktorskie także zostały nagrodzone. W 1991 roku przyszła nominacja do Złotego Globu za „Pretty Woman”, zaś w 2003 roku ową nagrodę otrzymał za film „Chicago”.

Richard Gere nie jest to jednak postać do jakich przyzwyczaiło nas Hollywood. Nie jest typowym dla krainy snów kilkukrotnym rozwodnikiem, czy też bohaterem skandali z okładek brukowców, jak to ma często miejsce w filmowym środowisku. Studiując jego dokonania, filmografię i życie prywatne ma się wrażenie, że jest on jedną z nielicznych gwiazd, która wykreowała Hollywood, a nie na odwrót.

Aleksander Walczak / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy