Strona głównaLudzieAgnieszka Holland - wszyscy grają rzeczywistością strona 2 / 2

Agnieszka Holland - wszyscy grają rzeczywistością

strona 2 / 2


Lista nagród, jakie Agnieszka Holland otrzymała w związku ze swą twórczością, jest dość długa, najistotniejszym przejawem popularności jej filmów jest fakt, iż dwukrotnie nominowano ją do Oscara, pierwszy raz w 1985 roku, w kategorii najlepszy film obcojęzyczny za "Gorzkie żniwa", po raz drugi w 1991 roku w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany za "Europa, Europa". W przedsięwzięciach Agnieszki Holland brało udział wielu znakomitych polskich i zagranicznych aktorów, współpracowali z nią również słynni polscy kompozytorzy: Tomasz Stańko, Zbigniew Preisner, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Jan A. P. Kaczmarek.

Holland uznana jest za mistrzynię dialogu, napisała wiele scenariuszy, zarówno do filmów reżyserowanych przez siebie, jak i kilku obrazów Andrzeja Wajdy ( "Bez znieczulenia", "Danton", "Miłość w Niemczech", "Korczak"). Brała również udział w tworzeniu "Trzech kolorów" Krzysztofa Kieślowskiego.

Twórczość Agnieszki Holland zalicza się do tzw. Kina moralnego niepokoju, nurtu trwającego w rodzimej kinematografii od 1976 do 1981. jego zwolennicy tworzyli obrazy cechujące się realizmem, których akcja miała miejsce jakimś prowincjonalnym środowisku specyficznym dla danej społeczności, ukazane w nich zostały nepotyzm, dorobkiewiczostwo, brak życzliwości. Główni bohaterowie tych filmów zaś, najczęściej przedstawiciele inteligencji, starają się poszerzyć ciasne horyzonty środowiska, w którym się znaleźli, narażając się tym samym na kłopoty z asymilacją w danej społeczności, problemy zawodowe i rodzinne.

Późniejsze kino Holland to wieloaspektowe, niejednoznaczne obrazy, pojawia się w nich więcej wątków metafizycznych, duchowych i metaforycznych, przykładami na tego rodzaju filmów są "Trzeci cud" (1990) i Julie walking home (2001).

Młodsza siostra Agnieszki Holland, Magdalena Łazarkiewicz, również para się reżyserowaniem, jej najbardziej popularne filmy to "Ostatni dzwonek", "Białe małżeństwo", "Na koniec świata". Córka słynnej pani reżyser, Katarzyna Adamik, również zawodowo zajmuje się tym, co jej mama.

FILMOGRAFIA

Grzech Boga (1970)
Wieczór u Abdona (1975)
Dziewczyna i "Akwarius" (1975)
Niedzielne dzieci (1977)
Zdjęcia próbne (1976)
Coś za coś (1977)
Aktorzy prowincjonalni (1978)
Gorączka (1980)
Kobieta samotna (1981)
Pocztówki z Paryża (Les cartes postales de Paris, 1982)
Kultura (1985)
Gorzkie żniwa (Bittere Ernte)
Zabić księdza (To Kill a Priest, 1988)
Europa, Europa (1990)
Olivier, Olivier (1991
Tajemniczy ogród (The Secret Garden, 1993)
Red Wind (1994)
Całkowite zaćmienie (Total Eclipse, 1995)
Plac Waszyngtona (Washington Square, 1997)
Trzeci cud (The third miracle, 1999)
Strzał w serce (Shot in the heart, 2001)
Julia wraca do domu (Julia walking home, 2001)
Golden Dreams (2001)
Strony : 1 2
 

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć