Strona głównaLudzie75 lat temu zmarł Eugeniusz Bodo

75 lat temu zmarł Eugeniusz Bodo

Dziś obchodzimy 75 rocznicę śmierci polskiego aktora, reżysera i producenta filmowego z okresu międzywojennego - Eugeniusza Bodo.
75 lat temu zmarł Eugeniusz Bodo [Eugeniusz Bodo, fot. PD] Eugeniusz Bodo to pseudonim artystyczny Bogdana Eugène Junod - pochodzącego ze Szwajcarii polskiego aktora. Urodzony w 1899 roku, najprawdopodobniej w Genewie, stał się po I wojnie światowej jednym z najsłynniejszych polskich aktorów.

Jego najbardziej znane kreacje pochodzą z filmów "Paweł i Gaweł ", "Czy Lucyna to dziewczyna?", "Piętro wyżej", "Kocha, lubi, szanuje" czy "Skłamałam". Do dziś znane są jego wykonania piosenek "Ach, śpij, kochanie", "Już taki jestem zimny drań", "Umówiłem się z nią na dziewiątą" czy "Całuję twoją dłoń, madame". Jego [piosenki wykonywali potem między innymi , Tadeusz Drozda, Zbigniew Wodecki, Andrzej Zaucha, Mieczysław Fogg, Janusz Józefowicz, Edyta Jungowska, , Bogdan Łazuka czy Anna Maria Jopek.

W latach 30. zaczął także pisać scenariusze i reżyserować filmy. Był także producentem, a na kilka miesięcy przed wybuchem wojny otworzył w Warszawie Café-Bodo. We wrześniu 1939 roku uciekł przed wojną do Lwowa. Niestety, kiedy po jakimś czasie chciał emigrować z okupowanego przez ZSRR miasta do USA i ujawnił w tym celu swoje obywatelstwo szwajcarskie, został aresztowany i skazany na 5 lat łagru. Polskim czynnikom dyplomatycznym nie udało się doprowadzić do uwolnienia Bodo (władze ZSRR powoływały się właśnie na fakt posiadania przez niego szwajcarskiego obywatelstwa). Zmarł z wycieńczenia i głodu w Kołtasie 7 października 1943 roku, został pochowany w zbiorowym grobie.

Po wojnie rozpowszechniano wersję, według której Bodo miał zostać rozstrzelany przez Niemców po zajęciu Lwowa. Okazała się ona niezgodna z prawdą. Dwa lata temu w Kotłasie na cmentarzu Makaricha odsłonięty został pomnik, będący także symboliczną mogiłą artysty.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy