Strona głównaLudzieAlina Janowska nie żyje

Alina Janowska nie żyje

Polska aktorka Alina Janowska zmarła w wieku 94 lat. Informację przekazał prezes Związku Artystów Scen Polskich, Olgierd Łukaszewicz.
Alina Janowska nie żyje [Alina Janowska, fot. Cezary Piwowarski, CC BY 3.0, Wikimedia Commons] Karierę zaczęła po wojnie, występując w latach 40. w filmach "Zakazane piosenki" czy "Skarb". Znana była przede wszystkim z roli Ireny Kamińskiej w serialu "Wojna domowa". Zagrała też w "Stawce większej niż życie", "Lalce", "Podróży za jeden uśmiech" czy "Złotopolskich".

W czasie II wojny światowej była aresztowana za współpracę z podziemiem i pomoc żydowskiej rodzinie. Wzięła udział w powstaniu warszawskim. Była łączniczką dowództwa Batalionu "Kiliński", pod pseudonimem "Alina".

Ostatni raz pojawiła się publicznie w marcu 2013 roku podczas 34. Przeglądu Piosenki Aktorskiej, gdzie świętowała swój jubileusz pracy artystycznej. Cierpiała na . Zmarła 13 listopada 2017 roku w Warszawie.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy