Strona głównaLudzieBernardo Bertolucci nie żyje

Bernardo Bertolucci nie żyje

Legendarny włoski filmowiec, laureat Oscara za "Ostatniego cesarza" nie żyje. Twórca miał 77 lat.
Bernardo Bertolucci nie żyje [Bernardo Bertolucci, fot. Associazione Culturale Cinemazero, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons] Bernardo Bertolucci, którego monumentalny "Ostatni cesarz" zdobył 9 Oscarów i zainspirował pokolenia filmowców, zmarł w wielu 77 lat. Twórca takich filmów jak "Konformista" i "Ostatnie tango w Paryżu" cierpiał na . Twórca zmarł w swoim domu w Rzymie.

Bernardo Bertolucci urodził się 16 marca 1941 roku w bogatej rodzinie w Parmie. Od najmłodszych lat wykazywał się ogromnym talentem. Jego ojcem był znany poeta Attilio Bertolucci, a sam twórca w wieku 21 lat otrzymał nagrodę za swoje wiersze.

W filmie zaczynał jako asystent reżysera u Piera Paolo Pasoliniego w 1961 roku. Sam zadebiutował filmem "Kostucha", w którym opowiada o morderstwie rzymskiej prostytutki.

Do jego najważniejszych filmów należą "Ukryte pragnienia", "Pod osłoną nieba", "Ostatni cesarz", "Ostatnie tango w Paryżu" czy "Konformista". Jego ostatni obraz to "Ja i ty" z 2012 roku.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy