Strona głównaLudzieFranciszek Pieczka obchodzi 90. urodziny

Franciszek Pieczka obchodzi 90. urodziny

Miał zostać górnkiem,później inżynierem - do szkoły teatralnej dostał się ku niezadowoleniu ojca, a teraz jego twarz i charakterystyczny głos są znane kilku pokoleniom Polaków. Franciszek Pieczka kończy dziś 90 lat.
Franciszek Pieczka obchodzi 90. urodziny [Franciszek Pieczka, fot. Sławek, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons] Franciszek Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 r. w miejscowości Godów na Górnym Śląsku. Początkowo rozpoczął studia na politechnice, jednak zrezygnował i dostał się do szkoły aktorskiej. Dyplom PWST w Warszawie uzyskał w 1954 r.

Pierwsze kroki jako aktor stawiał na scenach teatrów, m.in. Teatru Dolnośląskiego w Jeleniej Górze i Teatru Ludowego w Nowej Hucie. W 1954 r. zagrał w "Pokoleniu" Andrzeja Wajdy, w 1960 r. w "Matce Joannie od Aniołów" , a w 1964 r. w "Rękopisie znalezionym w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa.

Prawdziwym przełomem był dla Pieczki rok 1966, gdy rozpoczęły się zdjęcia do serialu "Czterej pancerni i pies" (1966-1970). Jako Gustlik Jeleń, członek załogi czołgu "Rudy", wspólnie z m.in. , Włodzimierzem Pressem i Romanem Wilhelmim zaskarbił sobie wielką sympatię polskich widzów - na całe dziesięciolecia.

W filmowym dorobku są też kreacje m.in. w: "Słońce wschodzi raz na dzień” (1967), „Żywocie Mateusza” (1967), „Perle w koronie" (1971), "Weselu" (1972) i „Chłopach" (1973). Zagrał też starego Kiemlicza w "Potopie" (1974) i fabrykanta Mullera w "Ziemi obiecanej" (1974). Wystąpił też m.in. w "Bliźnie" (1976) i "Austerii" (1982). W 1993 r. zagrał w "Jańciu Wodniku" Jana Jakuba Kolskiego, a w 2001 r. wcielił się w św. Piotra w ekranizacji "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza.

W ostatnich latach publiczność ogląda Pieczkę m.in. w roli Stacha Japycza w serialu "Ranczo", a także w nowym filmie Kolskiego "Serce, serduszko" (2014).

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X