Strona głównaLudzieHarrison Ford kończy 75 lat

Harrison Ford kończy 75 lat

Indiana Jones, Han Solo, Rick Deckard, Richard Kimble - te postaci znane są niemal każdemu. Ten, którego twarz noszą kończy dziś 75 lat.
Harrison Ford kończy 75 lat [Harrison Ford, fot. Gage Skidmore, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons] - amerykański aktor filmowy i telewizyjny, producent filmowy, jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najlepiej opłacanych aktorów na świecie obchodzi dziś 75. urodziny. Trudno uwierzyć, że u początku jego kariery stał właściwie przypadek...

„Poszedłem na dodatkowe lekcje aktorstwa, bo moja średnia była bardzo słaba Tak naprawdę nawet nie przeczytałem opisu tych zajęć. Gdybym wiedział, że będę musiał grać w sztukach, nie poszedłbym na ten kurs. Kiedy już okazało się, co będę robił, spanikowałem”. - mówił sam o tym jak zaczynała się jego przygoda z aktorstwem.

Harrison Ford urodził się 13 lipca 1942 r. w Chicago. Jako 22 latek wyjechał do Los Angeles, gdzie początkowo starał się o pracę w radiu, ale szybko podpisał kontrakt z wytwórnią Columbia Pictures, zgodnie z którym miał grać niewielkie role w filmach. Przez pierwsze lata grywał role niewiele większe od statystowania. Niezadowolony z przebiegu kariery oraz niskich zarobków, zajął się między innymi ciesielstwem i stolarką (które do dziś stanowi jedno z jego najważniejszych hobby).

Zmiana w jego życiu nastąpiła, gdy poznał George’a Lucasa. W 1973 roku reżyser obsadził go w filmie "Amerykańskie graffiti", zaś 2 lata później powierzył mu rolę Hana Solo w pierwszej odsłonie "". Film odniósł ogromny sukces, a odtwórcy ról głównych bohaterów na dekady stali się bohaterami kolejnych pokoleń fanów sagi. Ford grał postać niepokornego, niesfornego i pełnego uroku kapitana - przemytnika we wszystkich kolejnych odsłonach sagi, w których pojawiał się Han Solo - aż do ubiegłorocznej części "Przebudzenie mocy".

Kolejnym cyklem, który umocnił jego pozycję gwiazdy pierwszej wielkości jest seria o przygodach Indiany Jonesa. Ford wcielił się w tytułową postać archeologa - odkrywcy i poszukiwacza przygód, która stała się kultowa w takim samym stopniu jak postać Hana Solo. Seria liczy obecnie cztery filmy oraz kilka produkcji telewizyjnych.

Ford nie pozwolił jednak zaszufladkować się jako odtwórca dwóch ról. Jego kreacje w "Łowcy androidów", "Czasie Apokalipsy", "Świadku" czy "Ściganym" oraz innych produkcjach również przeszły do historii kina. I choć ma na swoim koncie również mniej udane role, przebieg jego kariery pokazuje że przypadek w tej kwestii okazał się szczęśliwy.

Mimo 75. urodzin, aktor nie zwalnia tempa ani w pracy (w najbliższych latach planowany jest jego udział chociażby w kolejnych odsłonach takich hitów jak "" czy "Indiana Jones"), ani w życiu. Nadal aktywnie uprawia swoje pasje - chociażby pilotowanie.

Aktor trzykrotnie stawał na ślubnym kobiercu – z pierwszą żoną, Mary Marquardt ma dwóch synów, z drugą małżonką Melissą Mathison ma syna i córkę. Od 2002 roku jego partnerką jest aktorka Calista Flockhart, z którą wziął ślub w 2010 roku. Harrison Ford zazdrośnie strzeże swej prywatności, toteż w mediach rzadko pojawiają się "obyczajowe" wiadomości na temat jego życia.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X