Strona głównaLudzieSteven Spielberg - ekran, jak gigantyczny odkurzacz, powinien wciągać miliony ludzi

Steven Spielberg - ekran, jak gigantyczny odkurzacz, powinien wciągać miliony ludzi

Nie ma chyba tematu, którego by nie podjął, wśród jego produkcji znajdują się filmy przygodowe, science-fiction, historyczne, miłosne, poruszające tematykę polityczną, traktujące o dyskryminacji. Na całym świecie pewnie trudno również znaleźć widza, który nie znałby jakiegoś obrazu autorstwa Stevena Spielberga: znaczna większość jego prac osiągnęła globalny sukces.
Co składa się powodzenie tych filmów? Bez wątpienia niekwestionowany talent, pracowitość i pomysłowość twórcy. Choć pojawiają się też głosy krytyczne - niektórzy recenzenci uważają, że jego obrazy nie są ambitne, skierowane do mas, dość niespójne ideologicznie - Spielberg jest ikoną współczesnej kinematografii.

Reżyser, scenarzysta i producent filmowy - tak w encyklopedycznym skrócie można wskazać sfery aktywności zawodowej Stevena Spielberga, ale podobne określenia przysługują całej rzeszy ludzi kina. Co czyni Spielberga wyjątkowym? Na pewno ilość i jakość stworzonych przez niego filmów, ma na koncie kilkadziesiąt obrazów. Dwukrotnie zdobył Oscara (za najlepszą reżyserię: Lista Schindlera i Szeregowiec Ryan), trzy Złote Globy (za te same filmy oraz całokształt twórczości), trzy nagrody Emmy, nagrodę Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych, nagrodę Festiwalu Filmowego w Wenecji i wiele innych. O popularności i klasie reżysera świadczą też kolejne rankingi, w których go uwzględniono: magazyn Premiere wymienił Spielberga wśród setki najbardziej wpływowych osób kinematografii, Time uznał go za jednego ze stu najważniejszych ludzi ubiegłego wieku, Life nazwał reżysera najbardziej wpływową osobą swego pokolenia.

Steven Spielberg urodził się 18 grudnia w 1947 roku, w Cincinnati w stanie Ohio w rodzinie żydowskiej. Jego mama prowadziła restaurację i była pianistką, ojciec informatykiem. Spielberg od najmłodszych lat interesował się kinem, już jako nastolatek nakręcał filmy, w wieku 16 lat napisał scenariusz i wyreżyserował pełnometrażowy obraz science-fiction „Firelight". Po rozwodzie rodziców wraz z ojcem przeniósł się do Kalifornii. Trzykrotnie bezskutecznie próbował dostać się do University of Southern California School of Theater, w końcu zaczął studia na California State University. Dzięki inwestycji zamożnego kolegi stworzył wówczas 24-minutowy film pt. „Amblin". To ważny moment w życiu Spielberga, ponieważ obraz został zauważony przez szefa produkcji telewizyjnych wytwórni „Universal" i młody pasjonat kina otrzymał siedmioletni kontrakt z wytwórnią.

Dla wymarzonej pracy rzucił studia. Początkowo zajmował się produkcjami telewizyjnymi. W 1984 założył wytwórnię „Amblin Entertainment, w 1994 roku zaś został współzałożycielem „DreamWorks" - wytwórni zajmującej się produkcją i dystrybucją filmów i programów telewizyjnych. Lista najważniejszych dzieł Spielberga jest znaczna, przedstawiając jego sylwetkę nie sposób jednak nie wspomnieć o obrazach, które w największym stopniu przyczyniły się do tworzenia ikony kina, jaką stał się reżyser, są to: Szczęki, E.T., Indiana Jones i Świątynia Zagłady, Kolor purpury, Imperium Słońca, Lista Schindlera, Park Jurajski, Szeregowiec Ryan, A. I. Sztuczna Inteligencja, Raport Mniejszości, Złap mnie, jeśli potrafisz, Terminal, Wojna światów.

Wszystkie te filmy przyciągnęły do kina miliony widzów na całym świecie czyniąc z nich sukces artystyczny i finansowy - ilość oglądających stanowi tu bezdyskusyjny probierz sukcesu. „Dla mnie film jest udany, jeśli mój bohater osiągnie i doświadczy tego, czego ja sam nie doświadczę w swoim rzeczywistym życiu, ekran, jak gigantyczny odkurzacz, powinien wciągać miliony ludzi, a po dwóch godzinach wypluwać ich na ulicę zachwyconych, olśnionych, zdumionych i szczęśliwych", mówi twierdzi Steven Spielberg. Mimo sporadycznych głosów krytycznych, zachwyt tłumów udało się osiągnąć.

Życie prywatne Spielberga nie jest tak burzliwe, jak przewidują to „standardy hollywoodzkie" - dwukrotnie brał ślub. Jego pierwszą żoną była Amy Irving (para rozwiodła się w 1989 roku), obecną żoną jest aktorka Kate Capshaw. Spielberg ma siedmioro dzieci, w tym jedną przysposobioną córkę żony z jej poprzedniego związku oraz dwoje adoptowanych.

Reżyser zaangażował się także w sprawy polityczne, jest zwolennikiem Partii Demokratycznej. W ostatnich wyborach najpierw popierał Hilary Clinton, potem udzielił poparcia drugiemu kandydatowi Demokratów - Barackowi Obamie. Doradzał też Pekinowi przy organizacji igrzysk olimpijskich, zrezygnował z tego zajęcia jednak w związku z odmową władz Chin wykonania działań na rzecz zakończenia wojny w Darfurze.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy