Strona głównaLudzieWiesław Michnikowski nie żyje

Wiesław Michnikowski nie żyje

W wieku 95 lat zmarł Wiesław Michnikowski - polski aktor teatralny i filmowy, artysta kabaretowy, znany między innymi z Kabaretu Starszych Panów, kabaretu „Dudek” i filmów takich jak "Seksmisja".
Wiesław Michnikowski nie żyje [Wiesław Michnikowski, fot. FB/Piotr Michnikowski] Wiesław Antoni Michnikowski urodził się 3 czerwca 1922 w Warszawie. Ze swoim rodzinnym miastem był związany niemal przez całe życie. Ukończył III LO im. gen. Józefa Sowińskiego, a w 1946 roku zdał egzamin eksternistyczny w Szkole Dramatycznej w Lublinie, gdzie także zaczęła się jego artystyczna kariera - od gry na deskach Teatru Domu Żołnierza, Teatru Miejskiego oraz Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Przez większość życia zawodowego związany z warszawskimi teatrami (Teatr Młodej Warszawy, Teatr Komedia, Teatr Polski i - najdłużej - Teatr Współczesny), szerszej publiczności znany był jednak przede wszystkim jako artysta kabaretowy i estradowy.

Występował w Kabarecie Wagabunda, a później w Kabarecie Starszych Panów, kabarecie „Dudek” oraz radiowym "Podwieczorku przy mikrofonie". Doskonałe dialogi z Edwardem Dziewońskim czy wykonania piosenek (jak choćby "Wesołe jest życie staruszka", czy "Addio pomidory" ) weszły do kanonu polskiego kabaretu.Jego role filmowe również często były naznaczone rysem kabaretowym - wystarczy wspomnieć postać Jej Ekscelencji, brawurowo zagraną w filmie "Seksmisja". Jego role filmowe również często były naznaczone rysem kabaretowym - wystarczy wspomnieć postać Jej Ekscelencji, brawurowo zagraną w filmie "Seksmisja" . Zagrał też w obrazach "Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy", "Dzięcioł", "Hydrozagadka", "Akademia pana Kleksa" i "Podróże Pana Kleksa". Można go było także oglądać w serialach "Wojna domowa", "Klub profesora Tutki" czy "Czterej pancerni i pies". W animowanej bajce dla dzieci "Smerfy", użyczał głosu Papie Smerfowi. Widzowie Teatru Współczesnego pamiętają natomiast Michnikowskiego między innymi z roli Korowiowa, w jednej z najlepszych polskich adaptacji "Mistrza i Małgorzaty". Widzowie Teatru Współczesnego pamiętają natomiast Michnikowskiego między innymi z roli Korowiowa, w jednej z najlepszych polskich adaptacji "Mistrza i Małgorzaty".

W listopadzie 2014 ukazała się książka "" - wywiad rzeka z Wiesławem Michnikowskim, przeprowadzony przez syna aktora, Marcina.

Wiesław Michnikowski zmarł w Warszawie 29 września 2017 roku. Miał 95 lat. O śmierci aktora poinformował jego syn - Piotr Michnikowski.

Serwis świąteczny senior.pl

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X