Strona głównaLudzieTadeusz Mazowiecki - nie był "premierem malowanym" strona 2 / 2

Tadeusz Mazowiecki - nie był "premierem malowanym"

strona 2 / 2


W roku 1990 doszło do rozłamu w obozie solidarnościowym (tak zwana wojna na górze), który doprowadził do tego, że w wyborach prezydenckich stanęli na przeciw siebie: Tadeusz Mazowiecki (jeszcze jako premier) i Lech Wałęsa. Wałęsa ostro krytykował Mazowieckiego, starał się go zdyskredytować w oczach społeczeństwa. Po przegranych wyborach prezydenckich Mazowiecki podał się do dymisji. Od 1991 do 1995 roku przewodniczył Unii Demokratycznej (późniejszej Unii Wolności). Blisko współpracował z Janem Marią Rokitą i Hanną Suchocką tworząc w partii skrzydło chadeckie.

Doceniony przez społeczność międzynarodową został sprawozdawcą ONZ z konfliktu w byłej Jugosławii, ale - nie mogąc pogodzić się z biernością wspólnoty międzynarodowej - podał się do dymisji. Za swoje zasługi został uhonorowany orderem herbu Bośni (najwyższym odznaczeniem państwowym Bośni i Hercegowiny).

W latach 1991 – 1997 Mazowiecki był posłem na sejm. Szczególnie wsławił się pracami nad konstytucją 1997 roku. Dzięki swoim zdolnościom negocjacyjnym doprowadził do kompromisu w preambule konstytucji zapisując w preambule: „My naród Polski - wszyscy obywatele Rzeczpospolitej, zarówno wierzący w Boga będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, jak i niepodzielający tej wiary, a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł.'”.

W 2002 roku opuścił Unię Wolności. Swoją decyzję tłumaczy tym, że partia przestała spełniać swój program. Bezpośrednim impulsem do odejścia było wchodzenie przez Unię Wolności do koalicji z Samoobroną w sejmikach samorządowych. Tadeusz Mazowiecki nie rezygnuje jednak z polityki. W 2005 roku współzakłada nową inicjatywę polityczną: Partię Demokratyczną – Demokraci.pl.

Mazowiecki jest autorem wielu książek między innymi: „"Internowanie" (poza cenzurą 1982), "Druga twarz Europy" (1990), jak i również artykułów, które publikował między innymi w „Tygodniku Solidarność”, którego był redaktorem naczelnym. Uhonorowany wieloma odznaczeniami i orderami, między innymi: Orderem Orła Białego i Orderem Legii Honorowej. Doceniony przez środowisko naukowe, które nadało mu doktoraty honoris causa Uniwersytetów: w Leuven, Genui, Giessen, Poitiers, Exeter, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Ekonomicznej w Katowicach.

Przez jednych ceniony, przez innych krytykowany, Tadeusz Mazowiecki pozostaje symbolem walki z komunizmem i przemian lat 90-tych. Znany jako twórca polskiej demokracji pozostaje ciągłym autorytetem zarówno w Polsce jak i na arenie międzynarodowej.
Strony : 1 2
 

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 11:51:58, 29-04-2007 czort

    Ten artykuł to panegiryk na cześć Pana Tadeusza Mazowieckiego. My Polacy
    mamy szczęście do wielkich autorytetów budujących wielkość doktryn poli
    tycznych i wyznaniowych. Autorytety, idee, etyki, moralności i tak w koł
    o Macieju ! Z bliska to wszystko to jakoś miernie wygląda. Na Panu Tade
    uszu Mazowieckim jako premierze zawiodłem się. Ten Pan to przedstawiciel
    elit, wyznający hierarchiczny porządek świata. Można o nim dużo i pięknie, ale dla narodu to nie wiem co zrobił. Słowa, słowa, słowa i tyle. Pozostający z szacunkiem dla Pana
    T. Mazowieckiego Czort !
    ... zobacz więcej
  • 12:33:27, 29-04-2007 Basia.

    Mam identyczne odczucia, słowa i co poza tym?
  • 13:06:27, 29-04-2007 iwo1111

    Gdyby nie było w Polsce takich ludzi jak Tadeusz Mazowiecki, Władysław Bartoszewski, Bronisław Geremek, Jacek Kuroń i wielu im podobnych, to do dziś mielibyśmy tu coś w rodzaju Białorusi.
    Życiorys Tadeusza Mazowieckiego

    Pochodzi z dawnej rodziny szlacheckiej, pieczętującej się herbem Dołęga. Wykształcenie średnie ogólnokształcące[1] – ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku, rocznik 1946, a następnie rozpoczął (nieukończone) studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim.Od 1945 roku do 1955 roku związany z katolickim ruchem Pax, z którego został wykluczony jako przywódca tzw. paksowskiej frondy. 1953-1955 redaktor naczelny WTK (Wrocławski Tygodnik Katolicki). Na jego łamach w 1953 krytykował uwięzionego przez komunistów biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka. W 1957 współzałożyciel warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. W 1958 r. założyciel i redaktor naczelny miesięcznika Więź. W latach 1961-1972 był posłem na Sejm PRL III, IV i V kadencji z ramienia katolickiej grupy Znak. Interpelował w sprawie wydarzeń marcowych w 1968.

    Po wydarzeniach grudnia 1970 roku nalegał na powołanie komisji w celu ustalenia winnych rozlewu krwi. Pozbawiony możliwości kandydowania na urząd poselski, w 1976 roku związał się ściśle z ruchem opozycyjnym. W sierpniu 1980 stanął na czele Komisji Ekspertów, której zadaniem było wesprzeć strajkujących w Gdańsku robotników w rokowaniach z władzą. Od 1981 roku był redaktorem naczelnym tygodnika "Solidarność". Po wprowadzeniu stanu wojennego został aresztowany w sopockim hotelu, po czym osadzono go w Strzebielinku, potem w Jaworzu, a na koniec w Darłówku.

    Został zwolniony jako jeden z ostatnich, 23 grudnia 1982. W 1987 roku był przez rok za granicą, gdzie rozmawiał z politykami i przedstawicielami związków zawodowych. Od 1988 uczestniczył w rozmowach w Magdalence. Jako zwolennik przejęcia władzy z rąk PZPR na drodze rokowań aktywnie uczestniczył w rozmowach "Okrągłego Stołu" i stał się jednym z głównych architektów porozumienia, na mocy którego 4 czerwca 1989 odbyły się częściowo wolne wybory. 17 sierpnia Mazowiecki spotkał się z Lechem Wałęsą, który zaproponował mu objęcie stanowiska premiera. We wrześniu 1989 utworzono rząd, na którego czele stanął Mazowiecki.
    Jedyne, co można mu zarzucić, to tzw "gruba kreska". Gdyby od razu rozliczyło się wszystkich "komuchów", to nie mielibyśmy teraz lustracji wg braci Kaczyńskich i tego całego cyrku.
    ... zobacz więcej
  • 13:10:24, 29-04-2007 Basia.

    Iwo i o tę grubą kreskę chodzi nie umniejszam bron Boże innych zasług Pana Mazowieckiego.
  • 15:29:27, 29-04-2007 jolita

    Teraz wytarto grubą kreskę i jest fajno? Najwięcej mają do powiedzenie ci co nie byli prześladowani, internowani, ani - jak mi się wydaje z powodu małego ilorazu nie byli nagabywani o współpracę. A najgorsze jak wypowiadają się autorytatywnie o tamtych czasach małolaty tamtego okresu zwłaszcza ten co nawet z krasnoludkami przegrał i jemu podobny.
    ... zobacz więcej
  • 15:36:36, 29-04-2007 ammi1952

    Bardzoś trafnie to ujeła Jolitko
  • 17:12:13, 29-04-2007 Malgorzata 50

    Iwo wlasnie chcialam cos w tym duchu napisac-a dla mnie czorcie gadki typu "i co on zrobil dla narodu" to Samoobrona.Narod w Polsce, jak pokazaly ostatnie wybory i pare jeszcze innych nieustannie powtarzajacych sie scenariuszy, jest po prostu zdemoralizowany przez komune i ciemny jak tabaka w rogu.Do tego kocha niszczyc naprawde madrych ludzi -bo ich po prostu nie rozumie.Padl mit o wyksztalconych Polakach -niestety, czym konmuna gebe sobie wycierala przez lata -Polacy NIE sa w swojej masie narodem dobrze wyksztalconym i rozumiejacym co sie wokol nich dzieje,co zreszta widac golym okiem.Jedyne co mozna "elitom" intelektualnym w Polsce zarzucic - to naiwna wiare ,ze ten motloch da sie przekonac rozumem -"gruba kreska" byla bledem zdecydowanym -bo gdyby inteligentna i umiarkowana w swoim zacietrzewieniu wladza przeprowadzila w cywilizowany sposob ,nie mielibysmy tego polowania na czarownice jakie nam funduja teraz Kaczki & consores.Mazowiecki jest typowym polskim "inteligentem" z wyzszej polki (ba powiem wiecej jest intelektualista) przedwojennego chowu z wszystkimi wadami i zaletami tej wymierajacej kalsy spolecznej.Jakos tak dziwnie sie sklada ze Mazowiecki ,Geremek.Bartoszewski -sa niezwykle szanowani w Europie ,wszedzie docenia sie ich klase i madrosc -a w ojczyznie ostatnio na tych Panow trwa nagonka -niestety ludziki nie lubia madrzejszych od siebie
    ... zobacz więcej
  • 21:47:26, 29-04-2007 Basia.

    Jolitko, wytarto tę kreskę za późno. Mnie też bardzo drażnią młodzi ludzie, którzy nie za bardzo "czują blusa" i mają najwięcej do powiedzenia o sprawach znanych "ze słyszenia".
  • 19:03:25, 30-04-2007 czort

    Szanowni Państwo ! Jestem nieco zaszokowany tym sporym odze
    wem. Ale miło mi ! Wyraziłem jedynie swoja opinię , nie ujmując nic postaci portretowej. Wypowiedzi Państwa dowodzą
    jak bardzo lubimy autorytety. Postacie posągowe, kryształowe
    charaktery itp. Nie podjąłem tu taj kwestii grubej kreski. Celo
    wo. Niech to oceni historia ! Proszę Szanownych, uważam, że
    błędnym jest rozpatrywanie przez nas spraw w aspekcie dobra
    lub zła. W czym jesteśmy uczeni i wychowywani. Brak nam po
    jęcia skuteczności działania. W życiu i w historii liczą się rezul
    taty. Pozdrowienia ! Czort !
    ... zobacz więcej
  • 21:14:49, 30-04-2007 Malgorzata 50

    Cytat:
    czort
    Szanowni Państwo ! Jestem nieco zaszokowany tym sporym odze
    wem. Ale miło mi ! Wyraziłem jedynie swoja opinię , nie ujmując nic postaci portretowej. Wypowiedzi Państwa dowodzą
    jak bardzo lubimy autorytety. Postacie posągowe, kryształowe
    charaktery itp. Nie podjąłem tu taj kwestii grubej kreski. Celo
    wo. Niech to oceni historia ! Proszę Szanownych, uważam, że
    błędnym jest rozpatrywanie przez nas spraw w aspekcie dobra
    lub zła. W czym jesteśmy uczeni i wychowywani. Brak nam po
    jęcia skuteczności działania. W życiu i w historii liczą się rezul
    taty. Pozdrowienia ! Czort !
    Tak ,czort,nie nalezy rozpatrywac spraw w tym aspekcie ,mowisz- ok!-Hitler byl niezwykle skutecznym politykiem .....do czasu....
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy