Strona głównaLudzieAmos Oz nie żyje

Amos Oz nie żyje

Zmarł Amos Oz, wybitny, izraelski pisarz, autor licznych opowiadań, powieści, esejów i tekstów publicystycznych, przez lata wskazywany wśród potencjalnych laureatów literackiej Nagrody Nobla. Miał 79 lat.
Amos Oz nie żyje [Amos Oz, fot. Lesekreis, CC0] Amos Oz urodził się jako Amos Klausner 4 maja 1939 roku w Jerozolimie. Wychowywał się w kibucu. Po ukończeniu szkoły średniej odbył służbę wojskową, a późniejukończył studia z historii literatury oraz filozofii na jerozolimskim Uniwersytecie Hebrajskim. Po uzyskaniu dyplomu na blisko 20 lat powrócił do rodzinnego kibucu, gdzie zajmował się rolnictwem oraz pracą nauczyciela. W drugiej połowie lat 80. Amos Oz przeniósł się do miasta Arad.

Jako pisarz zadebiutował w roku 1965 zbiorem opowiadań pod tytułem „Tam, gdzie wyją szakale”. Rok wydał pierwszą powieść „Makom aher”.

Sam pisarz, jak i jego proza wykazują silne zaangażowanie polityczne. Oz brał udział w wojnach Brał udział w arabsko-izraelskich wojnach: sześciodniowej (w walkach na półwyspie Synaj) i w wojnie (w walkach na Wzgórzach Golan). Oz był jednym z założycieli, a później również działaczy powstałego w drugiej połowie lat 70. ruchu „Pokój Teraz”, którego głównym celem było szukanie kompromisu i wypracowanie dialogu w sporze izraelsko-palestyńskim. Również w swojej twórczości Oz często analizował współczesne problemy Izraela.

Na podstawie twórczości izraelskiego pisarza zrealizowano między innymi „Opowieść o miłości i mroku” - adaptację jego autobiografii w reżyserii Natalie Portman oraz film „Mały zdrajca” (reż. Lynn Roth).

Amos Oz był uważany za jednego z najwybitniejszych, współczesnych pisarzy izraelskich. Przez kilka lat wymieniany był jako jeden z głównych faworytów do otrzymania literackiej . W 1986 został nagrodzony prestiżową izraelską Nagrodą Bialika w dziedzinie literatury. W 2002 otrzymał medal „Zasłużony dla Tolerancji”. 20 marca 2013 Amos Oz otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego. W tym samym roku otrzymał również Nagrodę Franza Kafki. Był także laureatem Nagrody Izraela.
Od 1960 roku Amos Oz pozostawał w związku małżeńskim z Nily Zuckerman i miał trójkę dzieci: córki Fanię i Gallię oraz syna Daniela.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy