Strona głównaLudzieCharles Aznavour nie żyje

Charles Aznavour nie żyje

W wieku 94 lat zmarł Charles Aznavour francuski kompozytor, piosenkarz i aktor filmowy pochodzenia ormiańskiego.
Charles Aznavour nie żyje [Charles Aznavour, fot. Mariusz Kubik, CC BY 3.0, Wikimedia Commons] Szahnur Waghinak Aznawurian (bo tak nazywał się ) urodził się 22 maja 1924 w Paryżu, jako syn ormiańskich emigrantów. Zaczął wstępować już jako dziewięciolatek i z tego też okresu pochodzi jego pseudonim artystyczny.

W połowie lat 40. zetknął się z wielką francuską pieśniarką Édith Piaf, która zaprosiła go oraz śpiewającego z nim Pierre'a Roche na tournée po Francji, a następnie po USA. Partner Aznavoura został w Kanadzie, on sam wrócił do i mimo początkowych trudności (charakterystyczny głos i sposób bycia na scenie oraz niski wzrost pieśniarza nie podobały się krytykom) zaczął zyskiwać popularność. Jego wielka kariera rozpoczęła się pod koniec lat 50. I niemal nieprzerwanie trwała przez kilkadziesiąt lat.

Skomponował około 1000 piosenek (w tym ok. 150 do tekstów po angielsku, 100 po włosku, 70 po hiszpańsku i 50 po niemiecku). Śpiewał po francusku, angielsku, włosku, neapolitańsku, hiszpańsku, niemiecku, rosyjsku, portugalsku i po ormiańsku. Sprzedał ponad 200 milionów płyt na całym świecie. Wystąpił w ponad 60 filmach. Aznavour bywał nazywany często francuskim Frankiem Sinatrą. Tematem jego piosenek była na ogół .
"Charles Aznavour, to była Francja" – tak uczcił zmarłego artystę Le Monde, jeden z najważniejszych francuskich dzienników.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy