Strona głównaLudzieDonald Tusk w ogniu krytyki prasowej

Donald Tusk w ogniu krytyki prasowej

Szef rządu nie ma łatwego życia, ponieważ od trzech miesięcy pozostaje najbardziej krytykowanym liderem politycznym w naszym kraju. Aż 26 proc. dotyczących go publikacji w dziennikach ogólnopolskich miało niekorzystny wpływ na jego wizerunek – podał „Press-Service Monitoring Mediów” w cyklicznym raporcie „Scena Polityczna”.
Donald Tusk w ogniu krytyki prasowej Jest jednak i dobra informacja dla premiera. Odsetek negatywnych publikacji nieprzerwanie spada od maja. Właśnie wtedy – w związku z krytyką przygotowań do mistrzostw Europy w piłce nożnej – osiągnął on rekordowy poziom 65 proc. Obecne 26 proc. to w tym kontekście niezbyt wiele, jednak biorąc pod uwagę częstotliwość, z jaką obrywa się pozostałym szefom partii parlamentarnych w Polsce – znajduje się w najtrudniejszej sytuacji.

Oczywiście ściśle wiąże się to z pełnioną przez niego funkcją. Niegdyś najchętniej krytykowany przez dziennikarzy Jarosław Kaczyński, poradził sobie z medialnymi problemami i od kilku miesięcy pozycjonuje się w relatywnie bezpiecznych kontekstach. Pozwoliło mu to na obniżenie odsetka publikacji negatywnych do 11 proc., co jest jednym z najlepszych wyników wśród badanych polityków. Jedynie szef PSL – Waldemar Pawlak – we wrześniu uzyskał mniejszy procent takich treści (10 proc.).

Na drugim miejscu – bezpośrednio za Tuskiem – znalazł się (18 proc.), który w porównaniu do sierpnia awansował o jedną pozycję, wyprzedzając Zbigniewa Ziobrę (14 proc.). Szef Solidarnej Polski w dalszym ciągu znajduje się na niechlubnym podium klasyfikacji. Na kolejnej lokacie uplasował się Leszek Miller, który jako jedyny odnotował wzrost względem sierpnia.

Najbardziej medialnym – biorąc pod uwagę wszystkie publikacje prasowe, jakie pojawiły się we wrześniu w 1100 tytułach prasy w Polsce – był zdecydowanie Donald Tusk. 2,2 tys. tekstów to o 25 proc. więcej niż w ubiegłym miesiącu. Drugie miejsce zajął Jarosław Kaczyński (o 76 proc. publikacji więcej niż w sierpniu), natomiast trzecie Janusz Palikot (0,4 tys.). Na dalszych pozycjach są Waldemar Pawlak i Zbigniew Ziobro. Najmniejsze przebicie miał Leszek Miller.

Wśród partii politycznych najczęściej pisało się o Prawie i Sprawiedliwości (3,5 tys.), a nieco mniej o Platformie Obywatelskiej (3 tys.). Dalsze miejsca z wyraźną stratą zajmują SLD (1,4 tys.), PSL (1,1 tys.), Ruch Palikota (0,6 tys.) i Solidarna Polska (0,5 tys.).

Badanie „Scena Polityczna” realizowane jest na podstawie monitoringu 1.100 tytułów prasy ogólnopolskiej i regionalnej. Wydźwięk informacji na temat liderów politycznych badany jest na podstawie publikacji z dziewięciu największych dzienników ogólnopolskich: „Dziennika Gazety Prawnej”, „Faktu”, „Gazety Polskiej Codziennie”, „Gazety Wyborczej”, „Metra”, „Naszego Dziennika”, „Polski the Times”, „Rzeczpospolitej”, „Super Expressu”.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy