Strona głównaLudzieJan Ekier nie żyje

Jan Ekier nie żyje

15 sierpnia, w wieku 101 lat zmarł w Warszawie Jan Ekier - wybitny pianista, pedagog i kompozytor, który prawie całe swoje życie poświęcił Chopinowi.
Jan Ekier nie żyje [Jan Ekier, fot. Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej] Jan Ekier urodził się 29 sierpnia 2013 r. w Krakowie, w rodzinie z tradycjami muzycznymi. Ukończył studia muzykologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1937 r. został absolwentem Konserwatorium Warszawskiego, zdobył ósmą nagrodę III Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego i odbył pierwsze tournée artystyczne po Polsce. Podczas okupacji niemieckiej występował na tajnych koncertach i imprezach patriotycznych w Warszawie, komponował także muzykę dla partyzantów.

Po wojnie zajął się występami pianistycznymi i komponowaniem. Jan Ekier był również cenionym wykładowcą i nauczycielem. Dla pracy pedagogicznej i edytorskiej zrezygnował z własnej kariery pianistycznej, chociaż w latach 40. i 50. odnosił na tym polu sukcesy. Od 1949 do 1995 roku był jurorem konkursów chopinowskich.

Dziełem życia Jana Ekiera było Wydanie Narodowe Dzieł Fryderyka Chopina, którego był redaktorem naczelnym i nad którym prace rozpoczął w 1959 r. "Mamy dług wobec Chopina. Jego muzyka pozwalała nam przetrwać najgorsze chwile, a w okresach nadziei rozsławia kulturę polską w świecie. Jesteśmy winni twórcy to, by przedstawić jego dzieło w zamierzonej przez niego postaci" - tak profesor przekonywał ponad 55 lat temu do rozpoczęcia prac nad Wydaniem Narodowym. Uważał, że potrzebna jest publikacja utworów Chopina oddająca zamysł kompozytora w jak najwierniejszy sposób i niwelująca poprawki licznych wydawców i wykonawców.

Redaktorzy wydania korzystali wyłącznie z autografów kompozytora, również z tych, o których zniszczenie Chopin prosił przed śmiercią. 36 tomów Wydania Narodowego z kompletem dzieł ukazało się w 2010 r. w Roku Chopinowskim w związku z 200. rocznicą urodzin kompozytora. Jest to pierwsze źródłowo – krytyczne wydanie całości dzieł Chopina

W 2010 r. został uhonorowany przez Prezydenta Komorowskiego - najwyższym odznaczeniem państwowym.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy