Strona głównaLudzieJan Paweł II nadal autorytetem, ale przybywa sceptyków

Jan Paweł II nadal autorytetem, ale przybywa sceptyków

Pomimo siedmiu lat które minęły od śmierci polskiego papieża, wśród Polaków wciąż powszechne jest przeświadczenie, że Jan Paweł II jest autorytetem moralnym - wynika z sondażu zrealizowanego przez CBOS. Wprawdzie większość nie ma co do tego żadnych wątpliwości, jednak z roku na rok zwiększa się grupa respondentów bardziej powściągliwych w wyrażaniu opinii.
jest autorytetem moralnym dla 97% osób określających się jako wierzące i postępujące zgodnie z nauczaniem Kościoła, dla 92% wierzących na swój własny sposób, a także dla 68% respondentów określających się jako niewierzący.

Uznanie Jana Pawła II za autorytet moralny nie zawsze oznacza stosowanie się do jego nauk. Kierowanie się w życiu wskazaniami Ojca Świętego deklaruje obecnie 73% respondentów, przy czym zaledwie niespełna jedna czwarta (23%) nie ma co do tego wątpliwości. Swoje postępowanie jako niezupełnie zgodne z papieskim nauczaniem lub całkowicie z nim sprzeczne ocenia co piąty badany (21%).

Wprawdzie odsetek opinii świadczących o przywiązywaniu wagi do nauczania papieża jest obecnie wyraźnie mniejszy niż tuż po śmierci Jana Pawła II, czy nawet rok później, to jednak jest on nieco większy niż w latach 2010–2011, co oznacza zahamowanie spadkowego trendu.

O wcielaniu w życie papieskiego nauczania częściej niż inni mówią badani w wieku od 45 do 54 lat oraz powyżej 64 lat (po 84%), respondenci określający swoje poglądy polityczne jako prawicowe (84%), a ze względu na status zawodowy: rolnicy (88%), robotnicy niewykwalifikowani (82%), emeryci (81%) i renciści (80%).

To, czy badani kierują się przesłaniem płynącym z nauk Jana Pawła II, najbardziej zależy od ich zaangażowania w życie religijne. Stosowanie się do treści nauczania papieża Polaka jest zdecydowanie bardziej powszechne wśród osób często praktykujących religijnie i określających swoją jako zgodną z nauczaniem Kościoła.

Odsetek respondentów, którzy są zdania, że dzięki w jakiś sposób zmienili swoje postępowanie jest obecnie o 8 punktów niższy niż notowany miesiąc po śmierci papieża, czy nawet cztery lata później, jednak w stosunku do ubiegłego roku wzrósł o 4 punkty i obecnie jest taki sam jak przed dwoma laty.

Stosunkowo częściej niż inni deklaracje takie składają robotnicy niewykwalifikowani (82% wskazań), rolnicy (76%), bezrobotni (75%), osoby w wieku od 45 do 54 lat (76%), badani o prawicowych poglądach politycznych (75%) oraz mieszkańcy wsi (70%).

O osobistych przemianach, jakie dokonały się pod wpływem papieża Jana Pawła II, rzadziej mówią natomiast badani najmłodsi (51% wskazań), w tym zwłaszcza uczniowie i studenci (39%), a ponadto respondenci o centrolewicowych (47%) i lewicowych (49%) poglądach politycznych, prywatni przedsiębiorcy (47%), pracownicy usług (50%) oraz personel średniego szczebla, w tym technicy (53%), a także mieszkańcy największych miast (51%).

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy