Strona głównaLudzieJanusz Gajos kończy 80 lat

Janusz Gajos kończy 80 lat

23 września 80. urodziny obchodzi Janusz Gajos - jeden z najlepszych i najbardziej wszechstronnych polskich aktorów teatralnych i filmowych, profesor sztuk teatralnych.
Janusz Gajos kończy 80 lat [Janusz Gajos, fot. Ja Fryta, Agata Duda fot. Michał Józefaciuk CC BY-SA 3.0 Wikimednia Commons] Janusz Gajos urodził się 23 września 1939 w Dąbrowie Górniczej. W 1965 roku ukończył studia na PWSTiF w Łodzi i został aktorem Teatru im. Jaracza w Łodzi. W roku 1970 zaczął pracę w teatrach warszawskich: Komedii, Polskim, Kwadracie i Dramatycznym. Od roku 1984 jest aktorem Teatru Powszechnego w Warszawie, a od 2004r. - wykładowcą Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi. W 2008 otrzymał tytuł naukowy profesora sztuk teatralnych.

Największą popularność Januszowi Gajosowi przyniósł serial "Czterej pancerni i pies" (1966-1970), gdzie grał rolę Janka Kosa. Serial ten stał się jednak także swego rodzaju klątwą, ponieważ aktora długo kojarzono wyłącznie z tą rolą. Dopiero role w filmach początku lat 80-tych takich jak „Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy czy „Przesłuchanie" Ryszarda Bugajskiego zmieniły postrzeganie jego aktorskich możliwości. Gajos grał także m.in. w „Dekalogu", „Piłkarskim pokerze", „Psach", "Ekstradycji", "" czy w ubiegłym roku m. in. w Gdyni i w Berlinie filmie "" Małgorzaty Szumowskiej. Komediowy potencjał pokazał w serialach TV „Alternatywy 4" i „Czterdziestolatek", a także w "Kabarecie Olgi Lipińskiej" jako Turecki.

Oprócz kilkudziesięciu filmów i seriali Gajos ma w swoim dorobku liczne występy teatralne, w tym także w Teatrze Telewizji. Tu również pokazał swoją wszechstronność, wcielając się zarówno w role dramatyczne (Jak chociażby Klaudiusz w "Hamlecie"), romantyczne ("Ławeczka") jak i komediowe ("Igraszki z diabłem", "Zapomniany diabeł"). Jedne z jego ostatnich produkcji to - "Kamerdyner" Filipa Bajona oraz "" Wojciecha Smarzowskiego.

Janusz Gajos zajmuje się również fotografią. Do tej pory miał już kilka wystaw.

W imieniu redakcji serwisu Senior.pl życzymy jeszcze Panu wielu lat aktywności zawodowej i wielu wspaniałych ról.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy