Strona głównaLudzieJanusz Świtaj Człowiekiem bez barier 2014

Janusz Świtaj Człowiekiem bez barier 2014

Wczoraj Zamek Królewski w Warszawie gościł uczestników gali, w czasie której wręczono nagrody w XII edycji konkursu „Człowiek bez barier”. W tym roku tytułem tym uhonorowano Janusza Świtaja. Przyznano również cztery wyróżnienia, które przypadły w udziale Małgorzacie Hałas-Koralewskiej, Krzysztofowi Jankowskiemu, Bartłomiejowi Skrzyńskiemu oraz Adamowi Feliksowi Czeladzkiemu, który otrzymał także Nagrodę Publiczności.
Janusz Świtaj Człowiekiem bez barier 2014 [fot. Janusz Świtaj. Człowiek bez barier] Za nami jedno z największych wydarzeń spod znaku promocji osób z w Polsce, czyli Gala finałowa konkursu „”. Osoby nagradzane w konkursie są wzorem i źródłem motywacji dla innych, pokonują własne ograniczenie wynikające z niepełnosprawności i pomagają innym. Pokazują też, że niepełnosprawność nie wyklucza, a zobowiązuje. Galę poprowadzili Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Radosław Brzózka, dziennikarz telewizyjny.

Spośród piątki finalistów Kapituła konkursu pod przewodnictwem prof. Antoniny Ostrowskiej tytuł „Człowieka bez barier 2014” przyznała Januszowi Świtajowi. Nagrodę wręczyli mu Agnieszka Kłoda-Dębska, dyrektor Biura Promocji i Marketingu Korporacyjnego Poczty Polskiej oraz minister Jarosław Duda, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Kiedy zadzwoniłem do Janusza, by zaprosić go na Galę, odpowiedział: „Ale ja o tej porze roku w takie podróże się nie wybieram”. Jest tu z nami, a więc pewna bariera została pokonana – powiedział Piotr Pawłowski, wywołując laureata na scenę.

- Witam wszystkich szanownych gości, a szczególnie oraz Sławka Piechotę, sponsora akcji paczek świątecznych, którą prowadzę od wielu lat. W tej szczególnej dla mnie chwili, otrzymania statuetki i tytułu „Człowieka bez barier”, chciałem podziękować moim rodzicom, dzięki którym mogłem pokonać odległość prawie 400 km, przyjechać do stolicy i uczestniczyć w wielkim wydarzeniu. Pierwszą barierą, jaką pokonałem, było po wypadku wydostanie się z OIOM-u, potem dzięki wsparciu fundacji pani Anny Dymnej otrzymałem wózek i mogłem wyjść z domu, rozszerzyć moje działania. Odebranie tak znaczącej statuetki będzie dla mnie dodatkowym motorem do działania, przykładem dla innych niepełnosprawnych, że warto żyć i otwierać się na ludzi – mówił laureat.

Wśród finalistów konkursu obok Janusza Świtaja znaleźli się: pilot z niepełnosprawnością Adam Feliks Czeladzki, mistrzyni i rekordzistka Polski i Europy w ciężarach Małgorzata Hałas-Koralewska, założyciel Fundacji Dobry Cel Krzysztof Jankowski, aktywista i Rzecznik Miasta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych Bartłomiej Skrzyński.

Podczas Gali poznaliśmy też laureata Nagrody Publiczności. Po raz czwarty w historii konkursu czytelnicy portalu Niepelnosprawni.pl za pośrednictwem internetu mogli głosować na swojego kandydata z grona 15 półfinalistów. Najwięcej (2753, czyli ponad 30 proc.) głosów otrzymał Adam Feliks Czeladzki.

Galę uświetnił występ Romana Roczenia, wyróżnionego w konkursie „Człowiek bez barier” w 2006 roku niewidomego pieśniarza i gitarzysty, jednego z najbardziej znanych autorów szantowych w Polsce. Nieczęsto się zdarza, że własne środowisko potrafi spośród siebie wybrać najlepszych, ale ten konkurs jest tego przykładem – powiedział artysta.

Szczegółowa relacja z Gali:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy