Strona głównaLudzieJerzy Pilch - Trzeba mieć, co się chce! I trzeba żyć, jak się chce!

Jerzy Pilch - Trzeba mieć, co się chce! I trzeba żyć, jak się chce!

Jest prozaikiem, felietonistą, dramaturgiem. Odnosi sukcesy zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, powieści Jerzego Pilcha przełożono dotychczas na 11 języków. Pisał (i pisze) felietony do najpopularniejszych magazynów, jego oceny dotyczące życia kulturalnego i politycznego są dla wielu ludzi rozstrzygające. Ceni Olgę Tokarczuk, Ludwika Stommę, czuje strach przed kamerami, z uznaniem czyta felietony Jerzego Urbana i lubi mleczną czekoladę. Znany jest z bezkompromisowych, nierzadko wulgarnych wypowiedzi, ciętych uwag i kpiącego stylu. Jest jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy współczesnych.
Jerzy Pilch urodził się w 1952 roku w Wiśle. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W czasie stanu wojennego pisał felietony odczytywane na zebraniach krakowskiego czasopisma „Na Głos”. Do 1999 roku pracował dla „Tygodnika Powszechnego”, następnie „Polityki”, obecnie pisze felietony dla „Dziennika”. Pilch jest autorem scenariusza do filmu „Żółty szalik” wyreżyserowanego przez Janusza Morgensterna i Zbigniewa Gruzę. Dotychczas zekranizowana została jedna powieść pisarza, Jerzy Stuhr nakręcił „Spis cudzołożnic”. Adaptacji teatralnych doczekały się dwie książki: „Tysiąc spokojnych miast” i „Inne rozkosze”. „Narty Ojca Świętego” napisane zostały specjalnie dla Teatru Narodowego.

Twórczość Pilcha została doceniona nie tylko przez czytelników, w 1989 roku, za „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej”, dostał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, w 1998 otrzymał Paszport „Polityki”, czterokrotnie nominowano go do nagrody Nike, laureatem tego konkursu został 2001 roku, wyróżniono go za powieść „Pod mocnym aniołem.” Choć pisarz nie myśli dobrze o konkursach, tego rodzaju dowody pozytywnej oceny jego pracy muszą być satysfakcjonujące.

Skąd tak duża popularność prozy Jerzego Pilcha? Charakteryzuje ją prześmiewczy styl, komizm, groteska, dosadny język, wyrafinowana stylistyka i ironia. Autor jest świetnym obserwatorem, niezwykle celnie wskazuje przyczyny naszych zachowań wykorzystując przy tym słowne gry i koncepty. Czytelnicy uwielbiają ów kpiący ton powieści i felietonów, ich lekki a zarazem wyszukany styl.
 
Strony : 1 2

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Oferty pracy