Strona głównaLudzieNie żyje Igor Mitoraj, słynny rzeźbiarz

Nie żyje Igor Mitoraj, słynny rzeźbiarz

W Paryżu zmarł Igor Mitoraj, podaje włoska agencja Ansa cytując burmistrza miejscowości Pietrasanta, w której mieszkał rzeźbiarz.
Nie żyje Igor Mitoraj, słynny rzeźbiarz [Jedna z rzeź I. Mitoraja, fot. F.P. Laussy, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons] Igor Mitoraj zmarł w paryskim szpitalu. Miał 70 lat. Od 1983 roku prowadził w Pietrasanta własne studio. Był w trakcie przygotowywania wielkiej wystawy, która miała zostać otwarta w marcu 2015 roku.

Mitoraj urodził się w 1944 roku w Oederan. Po wojnie wrócił z matką do kraju. Skończył liceum artystyczne w Bielsku-Białej. W 1963 roku zaczął studiować malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wśród jego nauczycieli był Tadeusz Kantor. W 1968 roku przeniósł się do Paryża i rozpoczął studia w École National Supérieur des Beaux-Arts. We wczesnych latach 70-tych szczególnie interesował się starożytnymi kulturami południowoamerykańskimi i na rok zamieszkał w Meksyku.

W 1976 roku w Galerii "La Hune" w Paryżu miał swoją pierwszą wystawę. W tym samym roku otrzymał nagrodę „Prix de la Sculpture" w Montrouge i udostępniono mu udostępnione studio w słynnej kamienicy Bateau Lavoir w dzielnicy Montmartre (pracowali tam słynni artyści, m. in. Pablo Picasso). Do Pietrasanta przyjechał w 1979 roku, a w 1983 roku otworzył tam swoją pracownię dzieląc czas pomiędzy tą miejscowością a Paryżem. W 2001 roku otrzymał honorowe obywatelstwo Pietrasanta.

Poza Paryżem wystawiał swoje prace m. in. w Nowym Jorku, Florencji, Lozannie, Mediolanie.

- Jestem wstrząśnięty - napisał burmistrz Pietrasanta Domenico Lombardi w nocie kondolencyjnej do rodziny Mitoraja i personelu pracowni Argos. - Wraz z Igorem przygotowywaliśmy wielką wystawę, którą mieliśmy otworzyć się na początku marca w kompleksie klasztornym Augustianów i na placach miejskich. Straciłem wielkiego ; Igor był wielkim artystą naszego stulecia i miastu Pietrasanta będzie go brakowało. Był kochany przez publiczność i krytyków, czasem poddawano jego prace dyskusji, ale zawsze był hojnym bohaterem artystycznych wydarzeń Pietrasanta - napisał Lombardi (cytat za: http://www.ansa.it)

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy