Strona głównaLudzieNiki Lauda nie żyje

Niki Lauda nie żyje

W wieku 70 lat zmarł Niki Lauda, jeden z najsłynniejszych kierowców rajdowych, austriacki kierowca wyścigowy, trzykrotny mistrz świata Formuły 1.
Niki Lauda nie żyje [Niki Lauda, fot. MacKrys, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons]
Lauda urodził się 22 lutego 1949 w Wiedniu. W 1971 roku zaczął się ścigać jako kierowca Formuły 2 w zespole March, a później w BRM. W 1974 roku przeszedł do Ferrari i tam szybko zaczął osiągać sukcesy. Już w 1975 roku po raz pierwszy sięgnął po mistrzostwo świata Formuły 1.

Niestety, walkę o utrzymanie tytułu w kolejnym sezonie uniemożliwił mu tragiczny wypadek na Grand Prix Niemiec w Nürburgring w 1976 roku. Po uderzeniu w barierę auto Laudy stanęło w płomieniach, a kierowca został w nim uwięziony. Ostatecznie przeżył wypadek, wyciągnięty przez innych uczestników wyścigu, doznał jednak poważnych oparzeń i zatrucia toksycznymi gazami. Jego początkowy stan był bardzo poważny, ale już 6 tygodni później Lauda wrócił do ścigania się i ostatecznie przegrał o zaledwie 1 punkt z Jamesem Huntem z McLarena.

Rok później ponownie stanął na najwyższym stopniu podium Formuły 1. Po kilku latach przerwy w ściganiu się i otwarciu własnych linii lotniczych Lauda powtórzył swój sukces w 1984 roku, tym razem w barwach McLarena, pokonując o zaledwie pół punktu Alaina Prosta.
W 1985 roku wycofał się z czynnego udziału w wyścigach. Inwestował w linie lotnicze, zarządzał kilkoma zespołami Formuły 1, przez lata był jednym z ekspertów Formuły 1 dla telewizji RTL. Jednak większości ludzi jest znany jako utalentowany, odważny ale także rozsądny kierowca rajdowy.

W 1993 r. został wprowadzony do International Motorsports Hall of Fame - organizacji zajmującej się upamiętnianiem wielkich ludzi sportów motorowych. Za całokształt osiągnięć został też uhonorowany nagrodą Laures.

Lauda dwukrotnie przeszedł zabieg nerek (w 2005 i 2008 roku). Zmarł 20 maja 2019, 9 miesięcy po transplantacji płuc. O śmierci kierowcy poinformowała rodzina.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy