Strona głównaLudzieRadio szuka bohaterów sprzed pół wieku

Radio szuka bohaterów sprzed pół wieku

Polskie Radio Wrocław wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej poszukuje dwóch bohaterów. Mężczyźni 50 lat temu zawiesili sztandar węgierski na wrocławskim ratuszu. Spontaniczny odzew na rewolucję 1956 roku, to piękna karta w polskich dziejach - uważają historycy.
50 lat temu Dolny Śląsk był jednym z najbardziej aktywnych regionów w Polsce, gdzie mieszkańcy spontanicznie pomagali uczestnikom rewolucji antykomunistycznej na Węgrzech. W 1956 roku, po nadanym przez radio apelu Węgierskiego Czerwonego Krzyża, oddano tu ponad 200 litrów krwi dla osób rannych podczas starć z wojskami radzieckimi.

Spontanicznie organizowali się lekarze i pielęgniarki, którzy chcieli jechać na Węgry. Mieszkańcy Dolnego Śląska zebrali ponad 800 kilogramów leków, ubrań i żywności oraz przyjmowali węgierskie dzieci.

- Polacy potrafili sobie wyobrazić o co walczą Węgrzy - mówi Łukasz Kamiński, wicedyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN. Jego zdaniem, wszyscy zdawali sobie sprawę z tego, że niewiele brakowało, by czołgi wjechały do Warszawy zamiast do Budapesztu.

Podczas jednego z wieców we Wrocławiu flaga węgierska pojawiła się na Ratuszu. Specjalnie uszyty sztandar (bez czerwonej gwiazdy) powiesili Stanisław Mądry - palacz CO oraz Tadeusz Kramarek - pracownik Muzeum Narodowego. Nic więcej jednak o nich nie wiadomo. Historycy mają problem z dokumentowaniem tych wyjątkowych wydarzeń.

Dlatego Polskie Radio Wrocław rozpoczęło poszukiwania bohaterów spontanicznego ruchu społecznego. 50 lat temu nie zważali oni na ryzyko i represje Służb Bezpieczeństwa. Trudno porównać z czymkolwiek atmosferę tamtych dni i zapał uczestników akcji solidarnościowych z rewolucjonistami węgierskimi. - Dowodzi to, że potrafimy robić rzeczy wspaniałe jednocząc się z tymi, którzy potrzebują pomocy - uważa Paweł Majcher, prezes Polskiego Radia Wrocław. Jego zdaniem nie możemy zapomnieć o chwilach z których możemy być dumni.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć