Strona głównaLudzieSamobójstwo Edwarda Żentary

Samobójstwo Edwarda Żentary

Aktor filmowy i teatralny Edward Żentara nie żyje. Z informacji policyjnych wynika, że odszedł tak jak grany przez niego Janek Pradera w filmie „Siekierezada” – popełnił samobójstwo. Miał 55 lat.
Edward Żentara urodził się 18 marca 1956 roku w Sianowie (woj. zachodniopomorskie). Był aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym oraz reżyserem. Od 4 lipca 2008 roku, był dyrektorem tarnowskiego teatru.
Zadebiutował na scenie Teatru Propozycji Dialog w Koszalinie w benefisowym przedstawieniu "Aktor" (1975).
Studiował na Wydziale Aktorskim w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera, którą ukończył w 1980 roku.
Występował w teatrach: im. Juliusza Osterwy w Lublinie, Polskim w Warszawie, Starym im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie, im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Polskim w Szczecinie i Bałtyckim Teatrze Dramatycznym im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie, gdzie pełnił funkcję dyrektora artystycznego. Od 2008 roku pełnił funkcję dyrektora tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego.
Za rolę tytułową w sztuce Georga Büchnera "Woyzeck" otrzymał Główną Nagrodę Aktorską na XXVI Kaliskich Spotkaniach Teatralnych '86. Za monodram „Romans z Monizą Clavier" wg Sławomira Mrożka zdobył nagrodę jury oraz nagrodę prezydenta miasta na XXI Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora 1987 w Toruniu.
Występował w serialach "Rodzina Połanieckich" (1978) i "W słońcu iw deszczu" (1979). Na dużym ekranie debiutował w „Był jazz" Feliksa Falka (1981). Za postać plastyka-karateki w dramacie Wojciecha Wójcika "Karate po polsku" (1982), rolę księdza Władysława Ryby w serialu "Trzy młyny" (1984) oraz kreację wrażliwego poety Janka Pradery w filmie poetyckim Witolda Leszczyńskiego "Siekierezada" (1985) został uhonorowany nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego i nagrodą Złotego Ekranu przyznawaną przez tygodnik "Ekran".
W 1988 roku odebrał nagrodę prezydenta miasta Krakowa za wybitne dokonania w dziedzinie twórczości filmowej i teatralnej. W 1989 roku został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 09:18:03, 26-05-2011 sToRcZyK

    Nie do wiary.Jestem w szoku.Taki dobry aktor (*)
  • 12:19:36, 26-05-2011 baburka

    Cytat:
    sToRcZyK
    Nie do wiary.Jestem w szoku.Taki dobry aktor (*)
    Każdy z nas jest w jakiś sposób dobry. Niestety, nie chroni to przed samobójstwem.
    (*)
  • 10:42:30, 27-05-2011 przekora

    Każdy czyn desperacki jest szokujący, szczególnie jeżeli dotyczy znanej, podziwianej i lubianej osoby. Wielka szkoda.
  • 21:42:34, 27-05-2011 idea7

    polecam stronę www.rzeczynowe.pl
    szczególnie emerytom i matkom, zobaczcie i podajcie wiadomość dalej, to nadzieja na przyszłość i być może jedyne rozwiązanie bo lepszych nie ma

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy