Strona głównaLudzieSejm uczcił pamięć Ireny Sendlerowej

Sejm uczcił pamięć Ireny Sendlerowej

W setną rocznicę urodzin Ireny Sendlerowej Sejm przyjął przez aklamację uchwałę w sprawie uczczenia Jej pamięci. "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przypomina tę niezwykłą postać, oddaje hołd jej bohaterstwu i zasługom oraz pragnie, by postawa Ireny Sendlerowej stała się drogowskazem dla obecnego i przyszłych pokoleń w nieustannej walce o lepszy świat" - zaznaczył Sejm w uchwale.
"Całe życie poświęciła dzieciom. Podczas okupacji kierowała referatem dziecięcym Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Ocaliła od śmierci 2,5 tysiąca dzieci, wyprowadzając je z warszawskiego getta. Była dobra, skromna i skoncentrowana wyłącznie na pomocy bliźnim. Własną odwagę i heroizm uważała za naturalny obowiązek każdego człowieka. Jej życie jest pięknym przykładem zachowania Polaków wobec Żydów w mrocznych czasach okupacji niemieckiej." - napisano w uchwale

Irena Stanisława Sendler, z domu Krzyżanowska, urodziła się 15 lutego 1910 w Warszawie. Zaczęła pomagać Żydom długo przed powstaniem getta warszawskiego. W grudniu 1942 świeżo utworzona Rada Pomocy Żydom "Żegota" mianowała ją szefową wydziału dziecięcego. Jako pracownik ośrodka pomocy społecznej miała przepustkę do getta. Współpracowała z polską organizacją pomocową działającą pod niemieckim nadzorem i zorganizowała przemycanie dzieci żydowskich z getta, umieszczając je w przybranych rodzinach, domach dziecka i u sióstr katolickich w Warszawie.

Irena Sendler za swoją działalność została aresztowana w 1943 przez Gestapo, była torturowana i skazana na śmierć. "Żegota" zdołała ją uratować, przekupując niemieckich strażników. W ukryciu pracowała dalej nad ocaleniem żydowskich dzieci - uratowała ich ok. 2,5 tys.

W 1965 r. została uhonorowana przez izraelski instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W 1983 r. zasadziła drzewko w Lesie Sprawiedliwych instytutu. Postanowieniami Prezydenta RP została odznaczona Orderem Orła Białego, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pod koniec 2006 r. z inspiracji prezydenta Lecha Kaczyńskiego, z pomocą stowarzyszenia Dzieci Holocaustu podjęto starania o zgłoszenie kandydatury Ireny Sendler do pokojowej nagrody Nobla w roku 2007. Na początku 2008 roku akcja ta została z inicjatywy Prezydenta RP wznowiona.

Irena Sendler zmarła 12 maja 2008 roku w szpitalu przy ul. Płockiej w Warszawie. Pogrzeb odbył się na Cmentarzu Powązkowskim, 15 maja 2008 r.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy