Strona głównaLudzieSting o pożarach w Amazonii: "Świat płonie"

Sting o pożarach w Amazonii: "Świat płonie"

Sting wydał oficjalne oświadczenie w sprawie pożarów w Amazonii. - Bardzo szybko zbliżamy się do punktu krytycznego, w którym pożary będą nie do wygaszenia - mówi przejęty artysta.
Sting o pożarach w Amazonii: "Świat płonie" [Sting fot. Universal Music Polska] Wokalista, który w 1987 roku powołał fundację na rzecz ochrony lasów tropikalnych (Rainforest Foundation) opublikował obszerny komentarz dotyczący tragedii, która rozgrywa się na terenie zwanym płucami Ziemi. Muzyk mówi o wielkich zaniedbaniach, które doprowadziły do dewastujących naturę pożarów w . Krytykuje też prezydenta Brazylii, Jaira Bolsonaro.

Poniżej pełne oświadczenie Stinga:

Legenda głosi, że cesarz Neron "grał na skrzypcach i doskonale się bawił, gdy Rzym płonął". Choć oczywiście najeżyłem się na wątpliwy fakt, że tak głupi człowiek mógłby być muzykiem, żadne z nas, w tym ja, nie możemy przejść obojętnie wobec faktu katastrofy, która rozgrywa się w Amazonii, gdy piszę te słowa.

Amazonia płonie na bezprecedensową skalę – 80% więcej niż w ubiegłym roku i z 39% wzrostem wycinki – świat nagle to zauważa.

Populistyczni przywódcy, powołując się na nacjonalistyczne agendy lub twierdzący, że zmiana klimatu to oszustwo, są winni nie tylko z powodu bezczynności. Jest to zaniedbanie kryminalne na światową skalę.

To nie jest miejsce na nacjonalistyczne gierki. Wszyscy na świecie korzystamy z tego samego powietrza i każdy w takim samym stopniu odczuje skutki tego umyślnego zaniedbania.

Nazywanie Amazonii "płucami Ziemi" może nie jest precyzyjne pod kątem anatomicznym, ale pokazuje, że to kluczowe i niezastąpione ogniwo odpowiadające za dobrobyt naszej planety. Obszar, w których ludzkie życie może przetrwać bez problemów, drastycznie maleje. Po prostu nie możemy pozwolić na to, by Amazonia spłonęła.

Bardzo szybko zbliżamy się do punktu krytycznego, w którym pożary będą nie do wygaszenia.

Apelujemy do brazylijskiego rządu o zmianę polityki, która otworzyła możliwość wykorzystywania Amazonii. Nacjonalistyczna retoryka skutecznie rozpaliła płomienie, które grożą pochłonięciem najważniejszego żyjącego laboratorium na planecie. Niezliczone gatunki są zagrożone natychmiastowym wyginięciem.

Prezydent Brazylii, Jair Bolsonaro, w otwarty sposób przyznał, że nie sprzyja rdzennej ludności, a teraz rezygnuje z już podpisanych traktatów, otwiera nowe terytoria na eksploatację i likwiduje organizacje naukowe oraz te zajmujące się prawami człowieka w Brazylii. Skrytykował kraje G7 za hipokryzję, mówiąc, że wycinaliśmy własne lasy dawno temu, ale to nie jest powód, by nie wyciągnąć wniosków z tych błędów.

Wszyscy musimy pomóc w stworzeniu zrównoważonego modelu ekonomicznego, który sprawi, że niszczenie lasów w Brazylii nie będzie miało żadnych podstaw.

W Rainforest Foundation od trzech dekad pracujemy z rdzennymi mieszkańcami Amazonii – nie tylko w Brazylii, ale we wszystkich krajach Ameryki Południowej, aby chronić ich ziemię oraz prawa. To ich świat jest w bezpośrednim niebezpieczeństwie, a ich styl życia wymaga ochrony. Teraz bardziej niż kiedykolwiek musimy zapewnić im wsparcie, aby umożliwić im przetrwanie.

Oczywiście zrozumienie i zaakceptowanie tego stanu rzeczy leży w interesie pana Bolsonaro. Wzywamy go do rewizji swojej polityki oraz zmiany działań i podburzającej retoryki zanim będzie za późno. Nie czas na grę na skrzypcach; świat płonie.
Oryginalna treść oświadczenia dostępna jest na artysty.

to kompozytor, piosenkarz, aktor, autor tekstów i aktywista pochodzący z angielskiego Newcastle. Z zespołem The Police wydał pięć albumów studyjnych, zdobył sześć nagród Grammy i dwie Brit oraz został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame w 2003 roku. Łącznie - jako solista i członek The Police - sprzedał 100 milionów płyt. Za swe piosenki czterokrotnie był nominowany do Oscara. Zagrał również w kilkunastu filmach ("Diuna", "Burzliwy poniedziałek", "Porachunki", "Zoolander 2"), a ponadto jest autorem dwóch książek, w tym "Broken Music" (bestsellerowy życiorys według "The New York Times"). Ostatni solowy krążek Anglika to "My Songs" z 2019 roku.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy