Strona głównaLudzieWojciech Jaruzelski - generała osądzi historia?

Wojciech Jaruzelski - generała osądzi historia?

6 lipca to dzień urodzin gen. Wojciecha Jaruzelskiego, byłego prezydenta RP, człowieka, który budzi w Polakach skrajnie różne emocje: od szacunku i podziwu do nienawiści i oskarżeń o zdradę narodu. A sam generał mówi o sobie: „Nie będę się przefarbowywać, upiększać ex post, mówić, iż byłem inny niż byłem. Biorę odpowiedzialność na siebie. Odpowiadam za podejmowane decyzje. Czuję się również odpowiedzialny za działania osób oraz instytucji, które mi podlegały. I choć nie o wszystkim mogłem wiedzieć i na wszystko mieć wpływ - to jednak nie zamierzam szukać łatwego usprawiedliwienia, a najwyżej zrozumienia”.
Błyskawiczna kariera

Wojciech Jaruzelski urodził się 6 lipca 1923 r. w Kurowie koło Puław, w rodzinie ziemiańskiej. Po wybuchu II wojny światowej znalazł się na Litwie, skąd trafił na Syberię. Próbował dostać się do armii polskiej formowanej przez gen. Władysława Andersa, a kiedy mu się to nie udało wstąpił do I Armii WP, z którą przeszedł cały szlak bojowy.
W latach 1945 - 1947 Jaruzelski walczył z oddziałami partyzantki antykomunistycznej oraz ukraińskimi nacjonalistami. Był agentem Informacji Wojskowej o pseudonimie „Wolski”. W roku 1947 wstąpił do Polskiej Partii Robotniczej, a już w 1956 roku został generałem – najmłodszym w LWP. W latach 1962 - 1968 pełnił funkcję wiceministra obrony narodowej. Od 1964 był członkiem Komitetu Centralnego PZPR.

W latach 1967 - 1968 uczestniczył w akcji usuwania z armii i degradacji oficerów pochodzenia żydowskiego lub tych, których żony legitymowały się takim pochodzeniem. W 1968 – już jako minister obrony narodowej - odpowiadał za udział polskiej armii w inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Jako minister obrony narodowej był współodpowiedzialny za tłumienie protestów robotniczych na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku.

W 1981 roku został premierem i I Sekretarzem KC PZPR. 13 grudnia 1981 r. wprowadził stan wojenny i stanął na czele Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego.

W 1985 ustąpił ze stanowiska premiera i objął funkcję przewodniczącego Rady Państwa. W 1989 pod wpływem sytuacji panującej w ZSRR i coraz głośniejszych protestów społecznych w Polsce zdecydował się na podjęcie rozmów Okrągłego Stołu, których efektem było m.in. przywrócenie urzędu prezydenta. W 1989 r. przewagą jednego głosu został wybrany Prezydentem RP. Urząd ten pełnił do grudnia 1990 r., kiedy to w następnych wyborach prezydenckich bezapelacyjnie zwyciężył Lech Wałęsa.

Zbrodniarz czy bohater?

Spór historyków o przyczyny i słuszność wprowadzenia stanu wojennego trwa do dziś. W 1996 r. sejm odmówił postawienia gen. Jaruzelskiego przed Trybunałem Stanu uznając, że działał on „w stanie wyższej konieczności”, ale w kwietniu 2007 r. autorzy i wykonawcy stanu wojennego czyli m.in. Wojciech Jaruzelski, Czesław Kiszczak oraz Stanisław Kania zostali oskarżeni przez pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej. Pod koniec czerwca br. Sąd Apelacyjny w Warszawie uchylił decyzję niższej instancji o zwrocie sprawy do IPN w celu uzupełniania „istotnych braków”. Proces prawdopodobnie rozpocznie się jesienią, a domagają się go dziś zarówno sami oskarżeni, jak i liczni przeciwnicy W. Jaruzelskiego.

Do dziś w rocznicę ogłoszenia stanu wojennego przed domem Wojciecha Jaruzelskiego odbywają się demonstracje zwolenników i przeciwników jego wprowadzenia. Sam generał wielokrotnie już podkreślał, że całą odpowiedzialność za podjętą w grudniu 1981 roku decyzję bierze na siebie. „Widzę błędy, jakie popełniały władze - zarówno przed, jak i po wprowadzeniu stanu wojennego - w różnych ocenach, działaniach, retoryce. Wielu z nich żałuję, a o niektórych myślę nawet z zażenowaniem” pisze na swojej oficjalnej stronie internetowej. Powtarza, że stan wojenny był sposobem na ocalenie Polski przed katastrofą.

Opinia ta ma wielu zwolenników, nie brakuje jednak i innych głosów. W kierunku Jaruzelskiego padają zarzuty o zdradzie narodu, poddaństwa wobec ZSRR, zdławieniu demokracji, obciąża się go odpowiedzialnością za spowodowanie śmierci ok. 100 osób, które zginęły podczas stanu wojennego. Mirosław Kokoszkiewicz na łamach serwisu prawica.net wprost nazywa Jaruzelskiego „sowieckim generałem w polskim mundurze, wynarodowionym renegatem, który zaprzedał się do końca komunistycznemu bratu”.
 
Strony : 1 2

Adrianna Buniewicz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 16:02:39, 29-10-2008 z centrum

    Cytat:
    Stefan
    Uczyli nas wtedy życiorysu poprzednika Jaruzelskiego - Rokossowskiego (marszałka).
    Tylko Historii nie uczyli.
    Moje wojsko przypadło na lata dowodzenia LWP przez (baczność) Ministra ON Marszałka Polski Mariana Spychalskiego (spocznij).
    Jedna ciekawostka - co prawda stare wojsko miało luz ale tej chamskiej fali nie było.
  • 20:41:39, 29-10-2008 bronczyk

    Nie darzę sympatią Jaruzelskiego, ale jak ten starszy człowiek staje przed sadem i odpowiada na zarzuty dość dziwne to mnie jest głupio. Jego starość powoduje u mnie rozmycie negatywnych opinii. Niech już historia rozsądzi jego decyzje. Chyba tak będzie mądrzej. Te decyzje dotyczyły całego narodu i jakieś takie mało poważne jest rozpatrywanie ich w kategoriach karnych.
  • 10:48:19, 30-10-2008 senior A.P.

    A ja zapytam:
    Byliscie w sadzie i wysluchaliscie to co mial na swa obrone gen.W.Jaruzelski ?
    Nie ? To nie piszcie mysli "polskich" dziennikarzy dodajac swoje bardzo niepowazne ,jak chocazby noszenie telefonu za kare,bo przeciez ciezsze byly cegly.
    Poczekajcie na wyrok,kupcie sobie orginal wydania ksiazkowego tego co przez cztery godziny mowil general a potem spokojnie przedyskutujmy wyrok sadowy.
    Czlowiek to brzmi dumnie ale jak wiele musi jeszcze podpatrywac zwierzeta.
  • 11:37:03, 30-10-2008 z centrum

    Cytat:
    senior A.P.
    A ja zapytam:
    Byliscie w sadzie i wysluchaliscie to co mial na swa obrone gen.W.Jaruzelski ?

    Polska telewizja transmitowała odczytywanie przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego wjasnień przed sądem w procesie sprawców stanu wojennego.

    Gen. Jaruzelski twierdził, że użył siły na masową skalę aby przywrócić porządek społeczny dla ratowania pogrążającej sie w kryzysie gospodarki i bratobójczym nieporozumieniom i także interwencji zewnętrznej.

    Sąd ma ocenić czy rzeczywiście była tak przymusowa sytuacja zagrożenia dla istnienia PRL aby Rady Państwa uchwalała dekret o wprowadzeniu stanu wojennego nie mając prawa, bo trwała właśnie sesja Sejmu PRL.

    A czy Ty senior A.P. słuchałeś wyjasnień ?

    Co do książek i publikacji Pana Generała - czytałem między innymi "Stan wojenny dlaczego ..." już w 1992 roku.

    A co Ty senior A.P. czytałeś ?
    ... zobacz więcej
  • 12:54:25, 30-10-2008 senior A.P.

    Senior czytal wiele ale nie to to jest dla mnie najbardziej istotne lacznie z zaklamaniem historii Polski ale istotne jest to co na wlasne oczy widzialem,co w stanie wojennym przezylem i jak sam zapobiegalem szykujacej sie rewolucji i przelewowi polskiej bratniej krwi.

    Bylem komisarzem wojskowym w stanie wojennym i wiedzialem wiecej niz przecietny zjadacz chleba. Swej roli nie ukrywam i spie ze spokojnym sumieniem,cieszac sie z madrosci Polakow a smuce z glupoty prowokatorow zawsze i wszedzie.
    W noc wigiljna wykonywalem rozkaz przeprowadzania rozmow z proboszczami parafii na terenie gdzie dzialalem aby uzmyslowic im nie tyle co maja maja i jak mowic w homiliach na pasterce ale aby zapobiec incydentom.Na wspolne szczescie nas POLAKOW do takich na mym terenie dzialalnosci antybraterskich nie doszlo a proboszczowie wykazali sie tak samo duzym patriotyzmem jak i ofcerowie wojska.
    Masz wiecej pytan ? Czekam z odpowiedza nie zaslyszana ale z zycia wzieta.
    ... zobacz więcej
  • 13:07:24, 30-10-2008 tadeusz50

    Odpowiem może tak. Nie każdy ksiądz był Popiełuszką. To też ludzie i bali się argumentu siły.
  • 13:59:12, 30-10-2008 senior A.P.

    Mozesz to rozwinac ,bo jednym zdaniem nie wiem co chcesz wyrazic ?
    Z tymi proboszczami co rozmawialem wykonujac zadanie nie mialem potrzeby przekonywania jakim celom wojsko polskie sluzy. Oni bardzo dobrze rozumieli czym jest rewolucja i bratowbojcze walki w odroznieniu jak rozumowali to proowkatorzy podstawieni i pzrekupieni w Solidarnosci.
    Oni sie wcale nas (wojska) nie bali,nawet podsuwali swoje propozycje,sluzyli rada,dawali przyklady porzadnych Polakow na swym terenie,dostrzegali tez prowokatorow.
    Sprawa zabojstwa sp. ks.Popieluszki ma wiele aspektow,dzisiaj probuje sie wyciagac na swiatlo dzienne tak rzeczywiste fakty jak i te spreparowane.Sluzy to odpowiednim celom ale to inny i dlugi temat.
    ... zobacz więcej
  • 14:20:20, 30-10-2008 POLA

    Cytat:
    senior A.P.
    Mozesz to rozwinac ,bo jednym zdaniem nie wiem co chcesz wyrazic ?
    .
    Zdanie jest proste, nie wymaga uzupełnień.

    Natomiast bardzo interesujące jest to, co napisałeś o proboszczach, z którymi współpracowałeś lub oni z Tobą:
    Cytat:
    Oni...nawet podsuwali swoje propozycje,sluzyli rada,dawali przyklady porzadnych Polakow na swym terenie,dostrzegali tez prowokatorow
    Niektórzy nie ucieszą się z tego, co napisałeś, choć Ameryki tymi stwierdzeniami nie odkryłeś,bo o tym już wiemy.

    A prowokatorów skutecznie "podrzucało" SB w wiadomym celu, też o tym wiesz, prawda?
    ... zobacz więcej
  • 15:37:51, 30-10-2008 senior A.P.

    Czyzbys byla adwokatem Tadeusza ,a moze zaniemogl ?
    Zdanie jest proste z ukryta bardzo wazna mysla,ktora byc moze,ze Tadeusz rozwinie,jak wroci na forum.
    A teraz tobie odpowiem ,jezeli bawisz sie jeszcze oprocz adwokatury w sledczego to :
    Spotkania z proboszczami w dniu Wigilii pamietnego 1981 roku bylo zlecone przez WRON i Wojskowe Sztaby Wojewodzkie. Mysmy nie mieli do czynienia (zwykli oficerowie z JW) ani z wojskowymi sluzbami spec. (WSW) ani tym bardziej z SB,wiec prosze tu nic nie sugerowac.Tamte sluzby mialy inne zadania i nie wchodzily TGO (Terenowe Grupy Operacyjne) w droge i dzialania. Mielismy wspolprace z MO nawet z wgladem do zabieranej broni mysliwskiej i innej przez milicje do depozytu w czasie stanu wojennego,rozpoznawalem tez kto jest kto na terenie gminy lub miasta.Zasadniczym celem nas wojska bylo nie dopuszczenie do najmniejszych konfliktow w miejscu dzialania.Mysmy nie internowali,nie zamykali a tym bardziej nie strzelali do ludzi,co dzisiaj zarzuca sie zolnierzom.
    Wszystkie wykonywane zadania w stanie wojennym przez wojsko byly odpowiednio przygotowane i w planach nie bylo wzmianki o otwarciu ognia do ludzi przez nasze trojki osobowe,bo przeciez by nas czapkami lub kapeluszami ludzie nakryli przy takiej sile (dowodca i 2 zolnierzy sl.zasadniczej).
    Tam gdzie byly inne sily trzeba by pytac zolnierzy gen.Kiszczaka czyli KBW przeksztalcone na Wojska Wewnetrzne.Oni byli dobrze uzbrojeni ,mieli inne zadania i wyznaczenie na odpowiednie pozycje.
    O tym sie jakos nigdzie nie informuje w mediach a gen. Kiszczak nie stawia sie nawet na rozprawy sadowe,to tez cos znaczy.
    Sa jeszcze jakies pytania ?
    ... zobacz więcej
  • 15:59:46, 30-10-2008 tadeusz50

    Tadeusz nie zaniemógł i nie potrzebuje adwokata. Rozwinę jak proboszcz mógł cokolwiek powiedzieć po wydarzeniach na "Wujku" "Manifest Lipcowy" gdy pan major z nim rozmawia a może za rogiem lub w opłotkach stoją czołgi. Przecież był zakaz poruszania się bez przepustki, telefony zablokowane. Teraz powiedzenie to nie my to oni jest bez sensu. Zburzenie muru na kop. "Wujek" czołgiem to tez zrobili górnicy. Kto z przeciętnego obywatela Polski miał rozróżnić przynależność pod czyje dowódzctwo należy dany odział. Przecież to była tajemnica. A co do twojej emigracji mnie zarzucasz emeryturę górniczą gdy odszedłem z kopalni w czasie największej hiperiflacji. Nie musiałem wyjeżdzać z Polski aby dorobić i dawać tym wstrętnym kapitalistom zarobić na mnie.
    Prywata mój drogi prywata. Zaś będziesz gromy na mnie rzucał jak to jest w twoim zwyczaju. Teraz jeszcze ja będę złośliwy z topografii masz u mnie pałę. Tak to się chyba nazywa. Mylić Śląsk z Zagłębiem ha ha ha
    ... zobacz więcej

Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy