Strona głównaLudzieWojciech Jaruzelski nie żyje

Wojciech Jaruzelski nie żyje

Dziś, w jednym z warszawskich szpitali, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Wojciech Jaruzelski. Miał 91 lat.
Wojciech Jaruzelski nie żyje Wojciech Jaruzelski urodził się 6 lipca 1923 r. w Kurowie koło Puław. Po wybuchu II wojny światowej trafił na Syberię. Próbował dostać się do armii polskiej formowanej przez gen. Władysława Andersa, a później wstąpił do I Armii WP, z którą przeszedł cały szlak bojowy.

W latach 1945 - 1947 Jaruzelski walczył z oddziałami partyzantki antykomunistycznej oraz UPA. Był agentem Informacji Wojskowej o pseudonimie „Wolski”. W roku 1947 wstąpił do PPR. W 1956 roku – jako najmłodszy w LWP został generałem. Jego kariera rozwijała się bardzo dynamicznie, pozostawiając jednak liczne kontrowersje związane z jego działaniami. W latach 1962 - 1968 pełnił funkcję wiceministra obrony narodowej. Od 1964 był członkiem Komitetu Centralnego PZPR. W 1968 – już jako minister obrony narodowej - odpowiadał za udział polskiego wojska w inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Był także współodpowiedzialny za tłumienie protestów robotniczych na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku.

W 1981 roku został premierem i I Sekretarzem KC PZPR. 13 grudnia 1981 r. wprowadził i stanął na czele Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego.
W 1985 złożył dymisję i objął funkcję przewodniczącego Rady Państwa. W 1989 zgodził się na rozpoczęcie rozmów Okrągłego Stołu, których efektem było m.in. przywrócenie urzędu prezydenta. Został nim wybrany przewagą jednego głosu – jako jedyny prezydent RP nie wybrany w powszechnych wyborach. Urząd ten pełnił do grudnia 1990 r., kiedy to w następnych wyborach prezydenckich bezapelacyjnie zwyciężył Lech Wałęsa.

Jego działalność do dziś budzi kontrowersje i spory – nie tylko historyków ale także polityków i zwykłych obywateli. Dziś, w dniu jego śmierci, która przerwała także procesy sądowe związane ze stanem wojennym i Grudniem’70, w tym o zbrodnię komunistyczną polegającą na kierowaniu związkiem o charakterze zbrojnym - najbardziej prawdziwe wydaje się zdanie, że „”. Niezależnie od opinii na temat Jeruzelskiego, jedno nie ulega wątpliwości - jego śmierć kończy pewna epokę - podkreślają komentatorzy.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 11:14:27, 04-06-2014 pluto37

    radosny dzień nam dziś nastał. I pewnie zauważyły/li-ście, że Najwyzszy Sędzia ulitował się nad komunistycznym długodystansowcem jakim był Jaruzelski i w swej łaskawości nie dał mu oglądać tego zjazdu przedstawicieli światowego imperializmu jaki z okazji dzisiejszej rocznicy ma miejsce w stolicy.
    Uznał widać, że byłaby to zbyt wielka tortura dla starego komunisty.
    I jak tu nie wierzyć w bezgraniczne miłosierdzie Absolutu dla zatwardziałych grzeszników.

    Pozdrawiam was towarzysze/szki serdecznie, bo wesoły dzień nastał NAM dziś.
    ... zobacz więcej
  • 11:44:05, 04-06-2014 wiesia.

    Pluto
    daj spokój z podbijaniem wątku.
    Człowiek umarł i niech mu ziemia lekką będzie.
  • 15:10:46, 04-06-2014 toy_

    a mi nie odpowiedzial a ponoc nie ma glupich pytan
  • 15:23:21, 04-06-2014 Lila

    Nie ma. Są tylko NIE NA TEMAT.
  • 16:09:40, 04-06-2014 toy_

    Chcialam sie dowiedziec u Pluta tj u zrodla

Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy