Strona głównaLudzieZmarł książę Filip, mąż królowej Elżbiety II

Zmarł książę Filip, mąż królowej Elżbiety II

W zamku Windsor zmarł Filip Mountbatten, książę Zjednoczonego Królestwa, brytyjski książę małżonek królowej Elżbiety II. Miał 99 lat.
Zmarł książę Filip, mąż królowej Elżbiety II [Książę Filip, Fot. Kiefer from Frankfurt, Germany, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons] Filip Mountbatten, książę Edynburga urodził się na wyspie Korfu w Grecji 10 czerwca 1921 jako książę Filip z Grecji i Danii. Pochodził z duńskiego rodu królewskiego Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg. Jego rodzina została wygnana z Grecji, gdy był jeszcze dzieckiem. Kształcił się we Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech, po czym wstąpił do Royal Navy w 1939, w wieku 18 lat. Podczas II wojny światowej służył we flotach na Morzu Śródziemnym i Pacyfiku.

20 listopada 1947 ożenił się z przyszłą następczynią tronu, księżniczką Elżbietą, córką króla Jerzego VI. Mili czworo dzieci - Karola, Annę, Andrzeja oraz Edwarda. Książę nie został koronowany, ale podczas ceremonii klęknął przed Elżbietą i przysiągł, że „jest jej lennym sługą życia i zdrowia”.

Jako małżonek królowej Filip uczestniczył i pomagał jej w obowiązkach, jako suwerenny towarzysz w ceremoniach, takich jak Inauguracje Obrad Parlamentu w krajach Wspólnoty, obiadach państwowych i wizytach zagranicznych. Filip był pierwszym członkiem rodziny królewskiej, który latał helikopterem, odwiedzając i nadzorując oddziały, które miały wziąć udział w koronacji Elżbiety.

Filip był on najdłużej żyjącym małżonkiem władcy w historii imperium brytyjskiego, a także najstarszym współmałżonkiem kiedykolwiek panującego monarchy brytyjskiego. Małżeństwo trwało ponad 73 lata.
"Jej Królewska Mość z głębokim smutkiem ogłosiła śmierć swojego ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości Filipa, księcia Edynburga. Jego Królewska Wysokość zmarł w spokoju dziś rano w zamku Windsor" - czytamy w oficjalnym oświadczeniu wydanym przez rodzinę królewską .

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć