Strona głównaLudzieZmarł noblista Harold Pinter

Zmarł noblista Harold Pinter

Wczoraj, po wieloletniej walce z chorobą nowotworową, zmarł Harold Pinter, laureat Literackiej Nagrody Nobla z 2005 roku. Miał 78 lat.
Pinter był jednym z najznaczniejszych dramaturgów i pisarzy brytyjskich swojego pokolenia. „Odbudował teatr w jego podstawowych elementach, ograniczył przestrzeń sceniczną, stosował nieprzewidywalne dialogi”, można było przeczytać w uzasadnieniu jury przyznającego Nagrodę Nobla. Jako twórcę cechowało go „odkrywanie przepaści pod codzienną gadaniną i wymuszanie wejścia do zamkniętych przestrzeni ucisku”, napisano dalej w uzasadnieniu.

Był autorem 32 dramatów i kilkunastu utworów prozatorskich. Do najpopularniejszych dzieł należą: "Urodziny Stanleya" (1957), "Dozorca" (1960) i "Powrót do domu" (1965). Tworzył również filmowe adaptacje utworów literackich oraz seriali telewizyjnych.

Pinter był zaangażowany politycznie, kontestował politykę Stanów Zjednoczonych i prezydenta George'a Busha. Podczas noblowskiej gali amerykańską inwazję na Irak określił jako „akt bandyckim, aktem państwowego terroryzmu, demonstrującym absolutną pogardę dla idei prawa międzynarodowego".

O śmierci literata poinformowała jego żona Antonia Fraser zaznaczając, że jest dumna, iż mogła żyć z tak wspaniałym człowiekiem, jakim był Harold Pinter, przez 33 lata.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy