Strona głównaLudzieZmarł polski kompozytor Henryk Mikołaj Górecki

Zmarł polski kompozytor Henryk Mikołaj Górecki

Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach, gdzie następnie pełnił funkcję wykładowcy i w latach 1975-1979 także rektora. Studiował także w Paryżu.
Bodaj najsłynniejszym dziełem kompozytora jest III Symfonia, zwana też Symfonią pieśni żałosnych. Jej pierwsze wykonanie miało miejsce w 1976 roku, podczas Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, jednak prawdziwą, międzynarodową popularność zdobyła dopiero w latach 90. po nagraniu wykonanym przez amerykańską śpiewaczkę Dawn Upshaw. Pierwszym wielkim sukcesem Góreckiego był przedstawiony również podczas Warszawskiej Jesieni (1958) utwór „Epitafium” przygotowany na chór mieszany i zespół instrumentalny do słów Juliana Tuwima. Początek lat 60. to okres fascynacji kompozytora sonoryzmem.

Inne znane utwory, to znacznie bardziej klasyczny w swojej formie Refren (1965) oraz powstała w 1969 roku Muzyka staropolska na smyczki, instrumenty dęte, i blaszane. W tym czasie nastąpił też zwrot kompozytora ku utworom z wykorzystaniem wokalistów, do sakralnych najczęściej tekstów. Wtedy też w muzyce Góreckiego pojawiły się nawiązania do muzyki ludowej.

Szerokim echem nie tylko wśród miłośników twórczości kompozytora odbiła się jego współpraca z amerykańskim Kronos Quartet, dla którego przygotował III Kwartet smyczkowy op. 67. Innym znanym utworem Henryka Mikołaja Góreckiego z ostatniego okresu jego twórczości jest Pieśń Rodzin Katyńskich, której miała swoją premierę w 2005 roku.

Był autorem muzyki do kilku przedstawień teatralnych, wśród których były m.in. „Wieża samotności (1959)”, „Akwarium (1959)”, „Papierowa laleczka” (1960) czy „Jędrek” z 1969 roku. Doktor honoris causa Odznaczony orderami: Orła Białego (2010), Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2003) i Orderem św. Grzegorza Wielkiego (2003).

Śmierć najwybitniejszego współczesnego kompozytora jest stratą nie tylko dla Polski, ale dla całego świata. Pojawił się już pomysł i apel o pochowanie go w nowym Panteonie Narodowym w kościele św. Piotra i św. Pawła w Krakowie.


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy