Strona głównaLudzieAgnieszka Holland kończy 70 lat

Agnieszka Holland kończy 70 lat

Dziś swoje 70. urodziny obchodzi Agnieszka Holland - reżyser filmowa i teatralna, także scenarzystka filmowa, jedna z najbardziej znanych postaci polskiego kina, ceniona również w Europie i na świecie.
Agnieszka Holland kończy 70 lat [Agnieszka Holland, fot. Martin J. Kraft - Praca własna, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons]

Agnieszka Holland urodziła się 28 listopada 1948 w Warszawie. Ukończyła szkołę filmową w Pradze, później współpracowała z Krzysztofem Zanussim i , szybko jednak postanowiła samodzielnie zmierzyć się z pracą na planie. Od 1981 roku pracuje przede wszystkim za granicą. Tam też rozpoczęła swoją międzynarodową karierę. Trzykrotnie ("Gorzkie żniwa" w 1985 roku, "Europa, Europa" w 1991 oraz "W ciemności" w 2011), nie otrzymała jeszcze słynnej statuetki.

Mimo to jej produkcje - często z udziałem plejady polskich i zagranicznych gwiazd, cieszą się sympatią widzów i dużą popularnością. Jako reprezentantka polskiej szkoły moralnego niepokoju porusza w nich niekiedy trudne wątki skomplikowanych losów ludzkich, ogmatwanych relacji czy konieczności podejmowania trudnych życiowych wyborów.

Od stycznia 2014] jest przewodniczącą zarządu Europejskiej Akademii Filmowej w Berlinie.

Jej najbardziej znane produkcje to "Gorzkie żniwa", "Zabić księdza", "Europa, Europa", "Tajemniczy ogród", " Janosik. Prawdziwa historia", "" czy "". Współpracowała także z Krzysztofem Kieślowskim przy jego trylogii "Trzy kolory" - biorąc udział w tworzeniu lub konsultacji scenariusza.
Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy