Strona głównaLudzieWanda Chotomska nie żyje

Wanda Chotomska nie żyje

2 sierpnia w wieku 88 lat zmarła w Warszawie Wanda Chotomska. Pisarka, poetka, autorka ponad 200 książek dla dzieci. Już za życia była legendą i jej imieniem nazywano szkoły i przedszkola. Na jej książkach wychowywały się kolejne pokolenia czytelników.
Wanda Chotomska nie żyje [Wanda Chotomska, fot. Sławek - Chotomska Wanda, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons] Urodziła się w Warszawie 29 października 1929 roku. Tu studiowała na Wydziale Społeczno-Politycznym i Wydziale Dziennikarskim Akademii Nauk Politycznych. Debiutowała na łamach „Świata Młodych” w 1949; w 1958 opublikowała pierwszy tomik poezji Tere fere. Wspólnie z Mironem Białoszewskim ogłaszała wiersze w „Świerszczyku”, podpisywane pseudonimem „Wanda Miron”.

Stworzyła popularny cykl programów telewizyjnych dla dzieci Jacek i Agatka (1962–1973). Była członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, a także IBBY i ZAIKS. W latach 1998-1999 była prezeską Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 2012 roku zostałam uhonorowana .

"W jej osobie żegnamy nie tylko wspaniałą poetkę i pisarkę, ale serdeczną koleżankę. Zawsze uśmiechniętą, uczynną, elegancką i niosącą pomoc każdemu, kto tylko się do niej o to zwrócił." - czytamy na stronie Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Uroczystości pogrzebowe Wandy Chotomskiej rozpoczną się 18 sierpnia o godz. 11.30 nabożeństwem żałobnym w kościele Pokamedulskim, Warszawa ul. Dewajtis 3. Następnie na Starych Powązkach o godzinie 14.30. Rodzina bardzo prosi, by zamiast kwiatów wesprzeć fundację „Nasze dzieci" przy klinice w CZD.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy